İran: “Türkiye seferleri askıya aldı…”

Türkiye’nin, İran seferlerini askıya aldığına dair ilk açıklama İran kaynaklarından geldi. 

Kanada’nın Kovid-19 salgınından ötürü-salgını gizledikleri gerekçesiyle- İran ve Çin’i sorumlu tutmasının ardından, İran’a yönelik ilk somut hareket Türkiye’den geldi. Henüz Türkiye kaynaklarından konuyla alakalı bir açıklama yapılmadı. 

Seferlerin iptal edilmesinin ardında, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin, ülkesindeki enfekte sayısının 25 milyondan fazla olabileceği ve hükümetin paylaştığı verilerin asılsız olduğunu açıklaması da olabilir.

Kovid-19 pandemisi kaynaklı küresel kamuoyu önünde topa tutulan Çin ve İran, adeta modern çağın “diplomatik mobbingini” yaşıyor.

İran Sivil Havacılık Sözcüsü Rıza Caferzade, pazar günü yaptığı bir açıklamada, Türkiye’nin; İran’daki Kovid-19 pandemisini gerekçe göstererek seferleri askıya aldığını söyledi.

Caferzade, seferlerin geçtiğimiz cumartesi gününden itibaren başladığı söyledi.

İran’da ikinci dalga endişelerinin artması ve hükümet kaynaklarının ikircikli yaklaşımı üzerine “İran Baharı” yaşanıyor. 

Devletin savaş ekonomisi ve asker postalı altında çiğnenen vergi mükellefi her İranlı, ve emeğiyle-alın teriyle hayatta kalmaya çalışan her İranlı, son yüz yılın en ağır ekonomik darboğazından geçiyor. Amerika’nın İran’a yönelik enerji ambargosu uygulamasınında bunda payı var. Yok değil. Ancak asal pay bu değil. 

İran Sağlık Yetkilileri, bugüne kadar 230 bin vaka kaydı ve 14 bin virüs kaynaklı ölüm bildirisi yapmasına karşın, ikinci vaka endişeleri yükselir yükselmez bir anda Ruhani gerçek vaka sayısının çok daha fazla olabileceğini ileri sürdü. Hatta daha da ileri giderek 25 milyon İranlının, yani İran nüfusunun yüzde 30’unun enfekte olduğunu iddia etti. İran’daki bu belirsiz durumdan ötürü Türk yetkililerin seferleri askıya aldığı tahmin ediliyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: