İran, ABD’yi ırkçılıkla suçladı: “Amerika baskısı derhal durmalı”

İran hükümeti, Amerika’da yaşanan olaylar karşısında sessiz kalmadı.

Minneapolis Eyaleti’nde siyahi George Floyd’un polis memuru Derek Chauvin tarafından boğularak öldürülmesi üzerine ülke genelinde polis karşıtı eylemler düzenlenmiş, bu eylemlerin bir kısmı demokratik tutum çerçevesinde yaşanırken, bir kısmı vandalizme kayıp suçsuz insanların mülkleri olaylarda zarar görmüştü.

İran, ABD’de yaşanan bu ırkçı saldırıya karşı ve polis şiddetine karşı sessiz kalmadı. İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Javad Zarif, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bazıları siyahların yaşamasını umursamıyor. Tüm dünya, bunu yapan ırkçılarla savaşmak için çok geç kaldı” ifadelerini kullandı. Ayrıca Zarif, “ABD hükümeti dünyanın dört bir yanında vatandaşlarının vergilerini boş yere harcıyor.” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif bu ifadeleri kullanırken, bakanlıktan yapılan açıklamada da “ırkçılık” kelimesi üzerinde duruldu. Polis şiddeti ve siyah karşıtı hareketler kınanırken, “ABD’nin mazlum halklar üzerindeki baskısı derhal durdurulmalı.” çağrısında bulunuldu.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: