İç savaşın gölgesindeki Yemen’de koronavirüse karşı önlem alınmıyor

Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı, koronavirüsün Yemen’de kırılma noktasının yakın olduğunu ve virüse karşı herhangi bir önlem alınmamakla beraber, çocuk işçiliğinin ve çocuk evliliğinin devam ettiğini açıkladı.

“Ülkenin yüzde 80’i açlık sınırında”

Yemen’de nüfusun yüzde 80’i açlık sınırında yaşıyor. İnsani yardımlarla açlık krizini atlatmaya çalışan ülkede İç Savaş ve toplumsal sorun devam ederken, koronavirüsün yayılmaya başlaması mevcut durumu daha fazla travmatikleştirdi.

BM: “PARASAL AÇIDAN SIKINTI YAŞIYORUZ”

Birleşmiş Milletler geçtiğimiz hafta yayınladığı yazılı metinde ülkedeki sağlık sisteminin zaten çalışmayıp, hastalığın Yemen geneline yayılabileceği uyarısında bulunuldu. BM, Yemen için acil para yardımı yapılmasını istiyor.

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Yaxley, “Eğer gerekli fonu bulamazsak, Yemen’deki yerlerinden edilmiş mültecilere yönelik nakit yardımlarımızı durdurabiliriz. Kırılma noktasına çok yakınız” dedi.

Ayrıca Yaxley, “Çok sayıda aile çocukları zorla dilendiriyor, ve onları yaşatma bahanesiyle çocuk yaşta evlendiriyorlar” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler, ülke genelinde bugüne kadar 1 milyon kişiye yardım ettiklerini aktardı. Yemen’deki insanların hastalığa karşı bağışıklığı açlıktan ötürü oldukça düşük. Ülkenin kuzeyinde Suudi destekli hükümet, güneyinde İran’ın fonladığı Husiler yer alıyor.

2 Haziran’da Suudi Arabistan ve Husiler Birleşmiş Milletlerin ev sahipliğinde bir araya gelip savaşı bitirmek için masaya oturacak.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: