Hint Başbakanı Modi, Çin’le sınır anlaşmazlığının yaşandığı bölgeye gitti… Onlarca Hint askeri öldürülmüştü…

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Çin’le sınır anlaşmazlığının yaşandığı Kuzey Himalayalar’daki Ladakh bölgesini ziyaret etti.

Çin baskısını kıramadığı gerekçesiyle uzun süredir yerel medyada topa tutulan Modi, onlarca Hint askerinin öldürüldüğü bölgedeki askeri üsse gidip kameraların karşısına geçti. Reuters’ın iş ortağı ANI Haber Ajansı’nın paylaştığı fotoğraflar, milliyetçi Modi’nin karizmasını bir nebze olsun kurtarmayı hedefliyor.

Modi’nin danışmanları, Hintli Başbakanın seyahati boyunca kendisine Genelkurmay Başkanı Bipin Rawat ile bölge komutanının eşlik ettiğini aktardı.

Hindistan ve Çin sınırındaki Galwan Vadisi’nde meydana gelen çatışmada en az 20 asker ölmüş, 70 asker yaralanmıştı. Hint ve Çin hükümetleri, olaydan ötürü birbirini suçlasa da her iki devletinde “birden fazla” sınır anlaşmazlığı yaşadığı gerçeği mevcut. Örneğin Çin; Nepal, Doğu Türkistan, Bhutan ve Tibet ile sınır anlaşmazlığı yaşıyor. Hindistan’da; Pakistan, Nepal ve Bhutan’la anlaşmazlık yaşıyor. Bir de bu iki devletin kendi aralarında yaşadığı ve yıllardır çözüm yolu bulamadığı sınır anlaşmazlığı da var.

Her iki devletin de nükleer silah üretimi kapasitesine sahip olduğu biliniyor. Ve mevcut durumu sakinleştirmesi gereken diplomatlar, durumu daha da gerginleştirmekten başka bir şey yapmıyor. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: