Son dakika haber oku, Haber oku!

Hindistan’da İlker Aycı tartışması

0 4

14 Şubat’ta Tata Sons yönetimi, Türk Hava Yolları’nın eski CEO’su İlker Aycı’yı Air India’nın CEO’su ve Genel Müdürü olarak atandı. Bu atama sonrası Hindistan kamuoyunda büyük tartışmalar başladı.

Son günlerde ise Hintli gazetelerin manşetlerinde ilker Aycı geniş yer bulmaya başladı. Aycı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın olmasından, Türk ve Müslüman kimliğine kadar eleştirilerin odağı oldu. İlker Aycı atamasını ırkçı bir platformda tartışmaya çeken Hintliler İçişleri Bakanlığı’nın olaya el koymasını istiyorlar.

Bu arada Aycı, göreve 1 Nisan itibarıyla başlayacak. Bu süre zarfında İstihbarat birimlerinin İlker Aycı ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapacağı belirtiliyor.

Artan kamuoyu baskısı nedeniyle RSS üyesi Swadeshi Jagran Manch, hükümetin İlker Aycı’nın atanmasının gerekli düzenleyici onaylara tabi olduğu açıkladı.

İçişleri Bakanlığı’nın (MHA), herhangi bir Hintli şirketin kilit pozisyonlarına atanan isimleri ve geçmişlerini “titizlikle” kapsamlı bir şekilde kontrol ettiği belirtildi.

Aycı bir Türk vatandaşı olduğundan, MHA’nın geçmiş kontrolü için dış istihbarat teşkilatı R&AW’dan yardım alması bekleniyor.

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.