İstanbul Havalimanı’nda hazırlıklar tamam… Havalimanı personeli çok işlevli akıllı kask teknolojisini kullanacak…

Haziran ayında tekrar faaliyet göstermeye başlayacak havalimanlarında hazırlıklar son sürat devam ediyor. Onlardan birisi dünyanın en büyük havalimanları arasında sayılan İstanbul Havalimanı…

Yolcuların havalimanı girişinden uçağa gidene kadar geçilen bütün yerlerde yüksek önlemler alan İstanbul Havalimanı yetkilileri, havalimanın birçok noktasına hijyen kiti ve virüse karşı bilgilendirme panoları asıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seyahat kısıtlamalarının 1 Haziran’da kaldırılacağını açıklaması üzerine harekete geçen İstanbul Havalimanı yetkilileri, havalimanındaki bütün çalışmaların tamamlandığını açıkladı.

Yolcuların ateşi akıllı kask ile ölçülecek

Terminale ilk girişte termal kameralarla vücut sıcaklığı ölçülen yolcular, bunun ardından personelin akıllı kaskıyla bir kez daha ateş ölçümüne tabii tutulacak. İGA Hijyen Ekibi tarafından kullanılacak olan akıllı kasklar, aynı anda bir ve birden fazla kişinin ateşini temas etmeden ölçebiliyor. Bu işlemde vücut sıcaklığı eşik değerini aşan yolcular sağlık kurum, kuruluşlarına yönlendirilecek. 

Şu anda sadece Roma ve Dubai havalimanlarında kullanılan akıllı kask teknolojisi sadece ateş ölçmüyor. Plaka tanıma, yüz tanıma ve cep telefonu tarafından belirlenen QR koduyla bireylerin ateşini ölçmek gibi bir takım özellikleri barındırıyor.

Yolcu bavulları ultraviyole ışınlarla dezenfekte edilecek…

Yolcular için havalimanının farklı köşelerine hijyen kiti sabitleyen havalimanı yetkilileri, ayriyeten yolcu bavullarını da dezenfekte edecek. Havalimanı giriş kapılarında bulunan-ray cihazlarının önüne koyulan yeni cihazlar ultraviyole ışıklarla yolcu bagajlarını temizleyecek. Ayrıca-ray cihazlarının önüne güvenli mesafe sensörleri yerleştirdi. Güvenlikten sırası bekleyen yolcuların güvenli mesafede durması için takılan sensörler, güvenli mesafeyi ihlal eden yolcu olursa sinyal veriyor. Ayrıca korona virüs önlemleri kapsamında tüm havalimanlarına yolcu karşılama ve uğurlamaya gelen hiç kimse terminal içerisine alınmayacak.

One thought on “İstanbul Havalimanı’nda hazırlıklar tamam… Havalimanı personeli çok işlevli akıllı kask teknolojisini kullanacak…

  • 6 Haziran 2020 tarihinde, saat 08:32
    Permalink

    Bu güzel bilgilendirme için kendi adıma teşekkür ederim.👍😊

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: