Golan Tepeleri’ni Bu Denli Önemli Kılan Unsur Nedir?

Devlette ortaya çıkan hastalıklar önceden görüldüklerinde çabuk iyileştirilirler; ama bu hastalıkların görülmesi ve herkesin görebileceği şekilde büyümelerine izin verilmesi durumunda, artık herhangi bir tedavi söz konusu olamaz.” – Niccolò Machiavelli

Saygıdeğer okuyucu, geçtiğimiz haftalarda yayımlanan Amerikan menşeili İnsan Hakları Raporu’nun 2018 sayısında Golan Tepeleri’nin “beka” sorununa da değinildi. Raporda yer alan ifadelere göre Golan Tepeleri artık “işgal altında” olan bölgeden ziyade “İsrail’in kontrolü altındaki bölge” olarak lanse ediliyor… ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ve Başkan Trump’ın açıklamalarının ışığında Golan Tepeleri’nin artık İsrail’in bir parçası olduğunu pekala söyleyebiliriz. Nitekim onlar verdikleri kararın haklılık payından endişe duymadıklarını her defasında olduğu gibi yine beyan ediyorlar. Başkan Trump’ın da “52 yılın ardından ABD için İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımanın zamanı geldi” söyleminin ardında bütün bu emellerini açıklar nitelikte oldukları pek açık fakat alınan bu kararın ABD’nin ulusal değerlerine ne denli tezat olduğuna ise yazının devamında değineceğim.

Öncelikle Golan Tepeleri’nin stratejik önemi nedir? Yer altı kaynağı bakımından Rusya’dan 8 kat daha fazla doğal gaz mı barındırıyor? Veya aktif petrol kaynakları Irak petrolünden kalite olarak daha mı iyi ? Hayır. Eğer böyle olsaydı hiç şüphesiz , Başkan Trump “ Artık ABD’nin Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımanın vakti geldi” derdi. Peki Golan Tepeleri’ni bu denli önemli kılan husus nedir? Bildiğiniz üzere Suriye geniş ve düzlük bir araziye sahip, keza İsrail’de öyle. Bahsi geçen tepeler ise iki devletin tam ortasında bir gözcü kulesi konumunda desek yanılmayız. Golan Tepeleri üzerinden İsrail’in büyük çoğunluğu seyredilebiliyorken, yine bu tepeler üzerinden Şam sadece 150-200 kilometre! Güvenlik açısından büyük ölçüde önem arz eden Golan Tepeleri’nin bir diğer es geçemeyeceğimiz faktörüyse sulak arazilere ve içilebilir su kaynaklarına sahip olması. Altı Gün Savaşlarından önce Suriye tarımında kilit noktada bulunan Golan Tepeleri, son 52 yıldır İsrail tarımı için büyük önem arz ediyor !

ABD’nin aldığı kararın tezatlığınaysa nereden bakarsanız bakın elinizde kalacak cinsten. Bilindiği üzere Altı Gün Savaşları esnasında, savaşın gidişatını kontrol etmek üzere Amerika tarafından bölgeye USS Liberty adlı bir savaş gemisi gönderilmişti. Savaş gemisinin akıbetini hepimiz biliyoruz ama bir kez daha söylemekten zarar gelmez. Amerikan zırhlısı, İsrail tarafınca delik deşik edildi. İsrail’in hava ve deniz kuvvetlerince yerle yeksan olan gemi de 34 Amerikan askeri de Akdeniz’in hırçın sularına gömüldü! 52 yılın ardından 34 askerinin hayatına mal olmuş bir savaşın ve tarafın menfaatine bu denli göz yummaya ne demeli? Kendi ulusal değerlerini bu şekilde yoksayan başka devlet var mıdır?

Ramazan Dengiz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: