Fransız hizmet sektörü aylar sonra pozitif yönde seyretti

Fransa’da salgın kaynaklı karantina uygulamalarının hafifletilmesiyle beraber aylar sonra ilk kez hizmet sektörü büyüme eğilimi gösterdi.

Veri analisti IHS Markit’in paylaşımlarına göre, Fransa PMI’sı mayıs ayında yüzde 31.7’den 50.7’ye sıçradı ve bu oran, ekonomistlerin tahmin ettiği 50.3’ten daha iyi.

Şubat ayından bu yana koronavirüsle mücadele eden Fransa’da aylar sonra ilk kez PMI istatistikleri yukarı yönde seyretti. Fransız hükümeti 11 Mayıs tarihinde geçici kısıtlamaların kaldırılacağını duyurmuştu. Ancak, yine de ekonomistler bu tip büyüme yaşanmasını beklemiyordu.

Fransız hükümeti, salgınla mücadele kapsamında yine 11 Mart tarihinde oldukça katı kuralları yürürlüğe koymuş ve hizmet sektöründeki çoğu işletme geçici süreliğine kepenk indirmişti.

Sanayi ve Hizmet sektörlerinin ortak bileşimi olarak tanımlanan PMI verileri, aylar sonra ilk kez yüzde 20 oranında dev büyüme yaşadı ve bu oran ekonomistlerin beklediğinden çok daha fazlaydı.

Şu ana kadar PMI istatistiklerini yayınlayan ülkeler arasındaki en iyi istatistik Türkiye’ye ait. Mayıs ayından itibaren Türkiye’de de karantina uygulamaları kademeli olarak kaldırılmaya başlanmış ve sanayi ve hizmet sektörleri rekor büyüme yaşamıştı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: