Floyd’un kardeşi barış için yalvardı

George Floyd’un kardeşi pazartesi günü Minnesota sokaklarında gösterilerin yatışması için yalvarırken ABD Başkanı Donald Trump, eyalet valilerini korkak bulmakla suçladı. Trump valileri göstericilere karşı daha sert olmaya çağırdı.

ABD’de George Floyd’un kardeşi, bütün bu yıkımın George’u geri getirmeyeceğini eylemcilere söylerken, Trump kolluk kuvvetlerinin daha sert davranmasını istiyor. Ülkede koronavirüs sonrası işsizlik oranı dramatik boyutlara ulaştı. Sokağa çıkan eylemcilerin çoğu işini kaybetmiş kimselerden oluşuyor.

Minneapolis’te George Floyd’un kardeşi Terrence, George’un polis memuru Derek Chauvin tarafından öldürüldüğü yerde kalabalığa karşı duygusal bir konuşma yaptı. Terrence, “Bunu barışçıl bir şekilde yapın” dedi.

Kalabalıktan “Adı ne? George Floyd! Biri gitti üçü kaldı” sesleri yankılandı. Eylemciler, cinayete karışan diğer üç polisinde tutuklanıp yargıya teslim edilmesini istiyor. Terrence, “Hiçbir şey yapmıyorsunuz. Bu yıkım… kardeşimi geri getirmeyecek” şeklinde konuştu.

Amerika’da 1960’lı yıllarda cereyan eden savaş karşıtı hareketlenmelerden sonra ilk kez bu denli sokak eylemleri yaşandı. Halk, siyahi vatandaşların polis şiddetine maruz kalmasına daha fazla razı olmayıp sokaklara döküldü.

TRUMP’TAN VALİLERE “APTAL” YAKIŞTIRMASI

Gösterilerin çoğu barışçıl olsa da, vandalizmin boyutları azımsanmayacak kadar fazla. Ülke genelinde arabalar yakıldı, mağazalar yağmalandı, mahalleler de uluorta şiddetli arbedeler yaşandı ve bütün bunlar binlerce ulusal muhafız sokaktayken oldu. ABD Başkanı Donald Trump, eyalet valilerini “aptal” diye niteleyerek, göstericilere karşı daha sert tedbirler almaları konusunda çağrıda bulundu. Trump, “İnsanları takip etmeniz gerekiyor. İnsanları tutuklamalısınız. Onları 10 yıl boyunca hapse atın bakalım bir daha böyle kalkışma oluyor mu?” dedi.

Washington Valisi Demokrat Jay Inslee, ABD Başkanı Trump hakkında, “tüm siyasi kariyerini ırkçılık üzerine kurduktan sonra güçlü görünmeye çalışan güvensiz adamın teki” şeklinde konuştu.

BİDEN, “NEFRETİ OKSİJEN GİBİ SOLUYAN İKTİDAR”

Demokrat Parti’nin muhtemel başkan adayı Joe Biden, seçilmesi durumunda tam görev süresinin ilk 100 gününü ırkçılık karşıtı tasarılar hazırlamakla geçireceği vaadinde bulundu. Biden, memleketi Delaware’ye gidip buradaki siyahi vatandaşlarla tanıştı, onların derdini dinledi ve seçim çalışmaları için büyükşehir belediye başkanlarıyla online toplantı düzenledi. Biden Trump’ın iktidarı hakkında, “nefreti oksijen gibi soluyan iktidar” dedi.

Bu arada, George Floyd’un otopsi sonuçları açıklandı. Ailenin avukatları, Floyd’un boyun ve omuz sıkışması sonucu boğularak öldüğünü açıkladı. Yetkililer onun sağlık sorunları olduğunu ve uyuşturucu etkisinde olduğunu söylüyordu. Bütün bu iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı. 

Son olarak, New York Valisi Andrew Cuomo, ülke genelinde patlayan yıkıcı gösteriler hakkında konuştu. Gösterilerdeki şiddet artışını polisin tutumuna bağlayan Cuomo, “New York polisinin bazı eylemlerinin şiddeti daha da artırdığını düşünüyorum. Bazı rahatsız edici videolar var. Kalabalığın içine SUV araç süren polisler var. Yine videolarda bir kişinin maskesini indirip biber gazı sıkan polisler var, kadınlara saldıranlar var… Çok rahatsız  edici.”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: