Facebook uzaktan çalışma yöntemiyle yola devam etmek istiyor

Facebook INC, koronavirüs bitse bile uzaktan çalışmaya devam edecek. Dünyanın en büyük sosyal medya şirketinin CEO’su Zuckerberg, temmuz ayında beklenenden daha fazla işçi alımı yapacaklarını, ve bunları evlerinde çalışmak üzere istihdam edeceğini duyurdu.

Facebook INC.’in uzaktan çalışma metoduna başvurması, teknoloji tabanlı şirketlerin, koronavirüs salgınından sonra meydana gelmesi muhtemel yeni iş düzenine uyum sağlamaları açısından rol model olabilir.

İLK TWİTTER AÇIKLAMIŞTI

Sınırsız süre boyunca uzaktan çalışma kararını ilk kez Twitter ve Square patronu Jack Dorsey almıştı. Facebook’un rakibi Dorsey, mayıs ayı başında uzaktan çalışma metodunun koronavirüs salgınından sonra da uygulanabileceği şeklindeki açıklamaları bu sektördeki ilk atılım olmuştu. Ancak Facebook 50 bin çalışanıyla bu kararı bir anda alamaz. Almaya kalksalar bile şirketin bulunduğu San Francisco altyapısının bunu kaldırıp kaldırmayacağı belirsizliğini koruyor. 

FACEBOOK 10 BİN YENİ MÜHENDİS ALACAK

Bu yıl 10 bin yeni mühendis ve uygulama geliştiriciyi istihdam etme projesine bağlı kaldıklarını açıklayan Zuckerberg; Atlanta, Dallas ve Denver’da işçilerin bir araya gelmesi için üç yeni merkez inşa edeceklerini duyurdu. Bu merkezlerin ofisten ziyade, işçilerin bir araya gelip fikir alışverişinde bulunabilecekleri mekanlar olacağını söyledi.

ŞİRKET ÇALIŞANLARI ESNEKLİKTEN YANA

Zuckerberg, uzaktan çalışma yöntemine geçişle birlikte, ofis, gıda türevi harcamaları; işçilerin ev kirasına, seyahat ve yiyecek harcamalarına aktaracak. 50 bin çalışanı bulunan Facebook’un bunun ne kadara mal olacağını henüz hesaplamadığı öğrenildi. Bu yüzden hangi yöntemin daha az maliyetli olduğu şu aşamada bilinmiyor. 

Facebook çalışanlarına yapılan anket sonuçlarına göre, işçilerin yüzde 60’ı ev ve ofis karışımı esnek çalışma koşulları istiyor. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: