Son dakika haber oku, Haber oku!

Dünya tarihinde bir ilk: Rusya’ya yaptırımlarda ‘özel şirket’ perdesi açıldı

0 3

Haber7

Putin’in Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal girişimi sonrası ardı ardına Rusya ekonomisini vuran ekonomik yaptırımlar gelmeye devam ediyor.

ÖZEL ŞİRKETLER DE YAPTIRIMLARA KATILDI

Rusya ekonomisini zor duruma sokan yaptırımlara devletlerle beraber özel şirketler de katılmaya başladı.

Özel şirketlerin aldığı yaptırım kararları Rusya’daki tedarik zincirini ve piyasa dengesini sert bir şekilde vurabilir.

BOEİNG 

Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği işgalin ardından birçok ülke Rusya’ya yaptırımlar uygulamaya devam ederken, ABD’li havacılık ve uzay devi Boeing’den, Rus havayollarına karşı yaptırım kararı geldi. ABD havacılık ve uzay şirketi Boeing şirketi tarafından yapılan açıklamada, şirketin Rus havayollarına verdiği desteği askıya alacağı ifade edildi.

Boeing yaptığı açıklamada, “Moskova’daki başlıca çalışmalarımızı askıya aldık ve Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki ofisimizi geçici olarak kapattık. Rus havayolları için parça, bakım ve teknik destek hizmetlerini de askıya alıyoruz. Çatışma devam ederken ekiplerimiz bölgedeki ekip arkadaşlarımızın güvenliğini sağlamaya odaklanmış durumda” ifadelerini kullandı.

EXXONMOBİL

ABD’li enerji devi ExxonMobil de Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrası bu ülkedeki operasyonlarını gözden geçiren şirketler arasına katıldı. Şirket, Rusya’daki Sakhalin-1 sahasındaki operasyonlarını durdurma kararı aldı.

TOTALENERGİES

Ukrayna’ya gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle ekonomik yaptırımlar uygulanan Rusya’ya karşı, Fransız enerji şirketi de yeni yatırım yapmayacağı yönünde bir karar açıkladı.

MAERSK

Deniz taşımacılığının yüzde 20’sine hakim olan dünyanın en büyük deniz taşımacılığı şirketi Maersk, Ukrayna’nın işgali nedeniyle Rusya’ya teslimatları ve Rusya’dan teslimatları askıya alacağını duyurdu.

APPLE VE NİKE

Teknoloji şirketi Apple ve giyim firması Nike’ın internet sitelerine girildiğinde, Rusya’ya yönelik teslimatların artık gerçekleştirilemeyeceğine yönelik uyarı yazısı görülüyor.

FORD VE BMW

ABD’nin büyük otomobil üreticilerinden Ford da ülkedeki operasyonlarını askıya aldığını açıkladı. Alman otomotiv devi BMW, Rusya’ya araç ihracatını ve ülke pazarına yönelik yerel üretimini durdurma kararı aldığını duyurdu.

MERCEDES, VOLKSWAGEN, GM, VOLVO, RENAULT…

Geçen hafta Renault’un Rusya’daki üretimini geçici olarak durdurmasının ardından, bu hafta ise ABD’li otomotiv üreticisi General Motors (GM), Alman Daimler ve Volkswagen ile İsveçli Volvo’da da Rusya’daki araç satışını durdurduklarını açıkladılar.

TİKTOK VE YOUTUBE

TikTok, Sputnik ve Russia Today’in (RT) hesaplarına Avrupa Birliği içinde erişimi engelleme kararı aldı. Benzer şekilde Youtube da Rusya’nın “propaganda ve yanlış bilgi yaymasını önlemek” amacıyla RT ve Sputnik’in Youtube kanallarını Avrupa’da erişime kapattığını duyurdu.

MASTERCARD VE VİSA

Mastercard ve Visa, ABD tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımlar doğrultusunda çok sayıda Rus finans kuruluşunu ödeme ağından engellediğini duyurdu.

FedEx ve UPS

Amerikan kargo devleri FedEx ve UPS, Ukrayna’ya saldırısından dolayı Rusya’ya yapılan sevkiyatları askıya aldıklarını duyurdu.

SHELL

Shell Yönetim Kurulu, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrası ülkedeki projelerden çekilme kararı aldı.

Bu kapsamda, şirket Sakhalin-II LNG tesisindeki yüzde 27,5 hissesini, Salym Petroleum Development ve Gydan enerji girişimindeki yüzde 50’şer hissesini elden çıkaracak, Gazprom ve ilgili kuruluşlardaki ortak girişimlerinden ise ayrılacak.

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.