Son dakika haber oku, Haber oku!

Donetsk ve Lugansk’ta seferberlik ilan edildi

0 10

Ukrayna’nın doğusunda, Rusya’nın 2014’teki arka çıkmasıyla kurulşan sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri, olası savaş durumu için tam seferberlik ilan etti.

Sözde iki cumhuriyetin liderleri, yayımladıkları genel seferberlik kararnamesiyle, 18-50 yaşlarındaki erkeklerin bu kentlerden ayrılmalarını yasakladı.

AYRINTILAR GELİYOR…

Rusya Federasyonu Devlet Duması, Ukrayna’nın doğusunda Moskova’nın desteğiyle kurulan 2014 yılında sözde iki cumhuriyetin, Rusya tarafından tanınması lehinde karar almıştı. Bu konu ile ilgili son kararı ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin verecek.

BU SÖZDE CUMHURİYETLER NASIL KURULDU?

Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz, 2013-2014 yıllarında başladı. Moskova yönetiminin Kırım’ı ilhak etmesiyle başlayan süreçte Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı güçleri destekleyerek, Donbass bölgesinde “Donetsk Halk Cumhuriyeti” ve “Luhansk Halk Cumhuriyeti” adı altında iki küçük özerk yönetim kurulmasına arka çıktı.

Aradan 8 yıl geçmesine rağmen Rusya destekli ayrılıkçılar varlığını sürdürüyor. Kiev yönetimi de yıllardır topraklarını geri almaya çalışıyor.

AYRINTILAR GELİYOR…

KAYNAK: HABER7

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.