Son dakika haber oku, Haber oku!

Doğalgaz yardımı e-Devlet ekranı! Ailelere yakacak desteği veriliyor: Başvurular…

0 26

Ülkemizde bir süredir devam eden “Yakacak Desteği” , doğal gaz yardımını da kapsayacak şekilde genişletildi. Yeni açıklanan kararda, ihtiyaç sahibi ailelere ısıl haritasına göre destek verileceği duyuruldu. İlk olarak Bakanlar Kurulu Kabine Toplantısı’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yardım paketini, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık detaylandırdı. Yardım başvuruları da e-Devlet ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla alınacak. Peki, ailelere kaç TL yardım yapılması öngörülüyor?

E-DEVLET DOĞAL GAZ YARDIMI İÇİN TIKLAYIN

Talep Halinde Doğal Gaz Yardımı da Veriliyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yaptığı bir açıklamada ailelere talep halinde doğal gaz yardımı verileceğini de duyurdu. Bir süredir devam eden “Yakacak Yardımı” desteği genişletilerek, ihtiyaç sahibi ailelere doğal gaz yardımı verilmesi öngörüldü. Yardımın yıllık yapılması ve rakam belirlenirken ısıl haritasının göz önünde bulundurulacağı açıklandı. Türkiye’de aynı anda farklı iklimlerin hâkim olmasından ötürü, bölge temelli destek verileceği kararlaştırıldı.

Doğal Gaz Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Son bilgiler doğrultusunda, ihtiyaç sahibi hanelerin yapacağı doğal gaz başvurularının Şubat (2022) ayının ikinci yarısından itibaren alınacağı öğrenildi. Yardım ödemeleri de Mart ayının ikinci haftasından sonra yapılacak. Aradaki bir aylık süreçte Bakanlığa bağlı birimler başvuruları değerlendirecek ve ödeme yapılıp yapılmayacağı kararlaştırılacak. Peki, doğal gaz yardımı çatısı altında ailelere ne kadar ödeme yapılması öngörülüyor?

2022 Doğal Gaz Yardımı Ne Kadar?

Bakanlık tarafından doğal gaz yardımının miktarı açıklanmamakla birlikte, ödemelerin yıllık yapılacağı söyleniyor. Ayrıca, miktar belirlenirken ısıl haritası göz önünde bulundurulacak. Karasal iklimin yaşandığı, soğuktan en fazla etkilenen bölgelerdeki ailelere daha fazla destek verilirken; daha ılıman iklim koşullarına hâkim vilayetlerde yaşayan ailelere görece daha az miktar tahsis edilecek. Ulusal basında çıkan iddialara göre, doğal gaz yardımının 450 TL ile 1100 TL arasında olacağı ve ödemelerin tek sefere mahsus olacağı belirtiliyor.

Doğal Gaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre, doğal gaz yardımı başvuruları e-Devlet üzerinden alınacak. Ayrıca, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden de yapılan başvurular işleme konulacak. Başvuruların Şubat ayının ikinci yarısından itibaren başlayacağı ve Mart ayının ikinci haftasından sonra ödemelerin yapılacağı biliniyor. Ödemelerin de, diğer yardımlar da olduğu gibi PTT şubeleri aracılığıyla verilmesi öngörülüyor.

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.