Dış ticaretin yüzde 90’ı deniz yoluyla yapılıyor… Bakan Karaismailoğlu’ndan Kabotaj Bayramı mesajı…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kabotaj Kanunu’nun kabul edilişinin 94’üncü yılını kutlayarak, Türkiye’nin denizcilikte çok önemli işlere imza attığını söyledi. Özellikle son 18 yılda Türkiye’nin denizci kimliğini hatırlayacak adımların atıldığını belirten Karaismailoğlu, “Ülkemiz tersanelerinde farklı cinslerde ürettiğimiz yeni gemilerin 2020 yılı itibariyle millilik oranı yüzde 40-60 arasında değişmektedir. Hedefimiz yeni inşa gemilerde yerlilik oranını yüzde 60-80 bandına yükseltmektir” dedi. Bakan Karaismailoğlu, dış ticaretin yüzde 90’ının denizyolu ile yapıldığına da işaret etti.

-Dış Ticaretin Yüzde 90’ının Denizyolu İle Yapılıyor

Karaismailoğlu, dış ticari taşımacılığının yaklaşık yüzde 90’ının denizyolu ile yapılmakta olduğunu ve Gayri Safi Milli Hasıla’daki (GSMH) payının 18,4 milyar dolar seviyesine ulaştığını vurgulayarak, “Ekonomide yakalanan istikrar, denizcilik sektöründe de kendini göstermiş ve denizciliğin birçok alanında önemli atılımlar gerçekleştirilmiştir. Son dönemlerde, denizciliğimizin her alanında kayda değer bir artış meydana gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Limanlarda elleçlenen yük miktarının 2003 yılında 190 milyon ton iken, 2019 yılında 484 milyon tona çıktığını anlatan Bakan Karaismailoğlu, aynı dönemde, konteyner elleçleme sayısının da 4,5 kat artarak 11.5 milyona ulaştığını bildirdi. Kabotaj hattındaki yük taşımacılığının da 56 milyon tona yükseldiğini, yolcu taşımacılığının ise 150 milyon yolcuyu aştığını belirten Karaismailoğlu, kabotajda, 13,5 milyon aracın taşındığını anlattı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin toplam dış ticareti içerisindeki deniz yolunun parasal değer olarak payının, 2003 yılında 57 milyar dolarken, 2019 yılında 222,1 milyar dolara yükselerek yüzde 290 oranında arttığını açıkladı. Türkiye’nin çok önemli bir deniz ülkesi olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, 2004 yılından itibaren denizcilikle ilgili dijitalleşme çalışmalarını da başlattıklarını anımsattı. Özellikle deniz trafiği takip sistemleri başta olmak üzere birçok başarılı faaliyet yürütüldüğünü söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Liman Yönetim Bilgi Sistemi ile seyir, çevre ve deniz ticareti operasyonları yakından takip edilmektedir. Ticaret Bakanlığımız ile koordineli çalışarak ‘Tek Pencere’ gibi birçok çalışmanın içerisinde yer almaktayız. Bunları yeterli görmüyoruz. Özellikle vatandaşlarımız ve denizcilik sektörümüzün işlerini daha da kolaylaştırmak amacıyla denizcilikte dijitalleşme çalışmalarına hız kazandırmaktayız. Bu kapsamda, belge başvurularının kabulü ve belge ücretlerinin tahsili dâhil tüm hizmetlerde giderek artan bir şekilde e-devlete geçmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: