Demokratik Kongo kendi vatandaşını katlediyor… BM raporuna göre yarım milyon insan zorla göç etti

Birleşmiş Milletler tarafından cuma günü yapılan açıklamaya göre, Demokratik Kongo genelinde 1.300 sivilin öldürüldüğünü, yarım milyon sivilinde evlerinden edildiğini duyurdu. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Şefi Michelle Bachelet, katliamların, savaş suçları kategorisinde değerlendirilmesini istedi.

Birlemiş Milletler tarafından yapılan açıklamaya göre, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğudaki üç eyaletinde (Ituri, Kuzey Kıvu, Güney Kivu) sivillerin katledildiği belirtildi. Teröristler ve hükümet arasında kalan insanlar ya evlerinden oluyor ya da canından.

Bachelet, “Teröristler tarafından sivillere dönük saldırıların arttığını biliyordum, ancak hükümete bağlı güvenlik güçlerinin de bu saldırılarda yer almasını ve cinsel saldırılarda bulunmalarını duyunca şok oldum.” dedi. Bachelet, hükümetin insan haklarını ağır bir şekilde ihlal ettiğini düşünüyor.

Bachelet, “Bunlar elle tutulabilir, anlaşılabilir olaylar değil. Bu tip eylemler vatandaşın hükümete olan güvenini zedeliyor. Siyasetçilerin vatandaş üzerinde farklı bir profil çizmesini sağlıyor”

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bürosu’nun paylaştığı rakamlara göre, hükümet ve terör gruplarının sivillere yönelik silahlı eylemlerinin artmasıyla, Kuzey Kivu’da 400 bin, Güney Kivu’da 110 bin insanın evlerini terk ettiği saptandı.

BM İnsan Hakları Şefi Bachelet, Güney Kivu’daki sivillerin mart ayından bu yana hızla göç ettiklerini açıkladı. 

Demokratik Kongo’ya bağlı güçler ve milis grupları binlerce sivili zorla evlerinden göç ettirdi, göç etmeye direnenleri sorgusuz sualsiz katletti.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: