Son dakika haber oku, Haber oku!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3. periyot adaylık tartışmalarına Başdanışmanı Mehmet Uçum’dan karşılık: Hukuken bir mahzur yok

0 20

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, Habertürk TV’de yayınlanan “Gerçek Fikri Ne” programında Eren Eğilmez’in sorularını yanıtladı.

“2023 SEÇİMLERİ 2. PERİYODU OLACAK”

Mehmet Uçum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3. devir cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmalarıyla ilgili konuştu. Uçum, “Hukuken bir mani yok. Ben Anayasa taslak çalışması esnasında da şahsen çalışma kümesinin içerisinde yer aldım. Buna nazaran 2 devri içeren 101. unsur tümden tekrar yazıldı. Eski 101. husus yürürlükten kaldırıldı. 16 Nisan’da da halk oylamasıyla zati devreye girdi. Hasebiyle bir Cumhurbaşkanının iki periyottan fazla vazife yapamaması kuralı 16 Nisan 2017’de devreye girmiş bir kuraldır. 16 Nisan 2017’den sonra Sayın Cumhurbaşkanı 1 periyot vazife yaptı. Hasebiyle 2023 seçimlerinde aday olursa bu ikinci periyodu olacaktır.” sözlerini kullandı.

Mehmet Uçum

“SİYASİ BİR TARTIŞMADIR”

Çıkan tartışmaların siyasi olduğunu söyleyen Uçum, “Bu tartışma 367 tartışması üzere hukukun birtakım siyasal amaçlar için kullanılmasından öteki bir şey değildir. Bu tartışma büsbütün siyasi bir tartışmadır. Ayrıyeten eski cumhurbaşkanlığı durumu parlamenter sistemin sisteme ilişkin bir konumdur. Yeni durum başkanlık sistemidir.” diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı, Seçim Barajı, Siyaset, Şimdiki, Haberler

Kaynak; Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.