Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan’a, “Haddini bilmezsen Türkiye’nin yapacağı bellidir”

TRT ortak yayınına konuk olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen canlı yayında Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeleri değerlendirdi.

“Cumhurbaşkanı ile Özel” yayınında Sermin Baysal Ata, Burhanettin Duran ve Okan Müderrisoğlu’nun sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Türkiye’nin koronavirüsle mücadele süreci, sağlık turizmi, şehir hastaneleri ve sağlık sistemi, ekonomideki gelişmeler, ABD ile ilişkiler, Libya ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, Ayasofya’nın ibadete açılması, Suriye’deki gelişmeler, ABD’deki ırkçılık karşıtı gösteriler başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Program sırasında bir gazetecinin Yunanistan’ın Türkiye karşıtı tutumunu sorması üzerine Cumhurbaşkanı sert cevap verdi. “Türkiye’yi siz mi idare ediyorsunuz biz mi idare ediyoruz” ifadesini kullanan Erdoğan, Yunanistan’ın Türkiye politikalarının karşılığı olacağını söyledi. Ayrıca, Türkiye’nin Akdeniz’deki varlığına ilişkin bir konuşma da yaptı.

Erdoğan, “Biz geçmişte bizim ne sismik araştırma gemimiz vardı, ne sondaj gemimiz var. Bizim şimdi 3 tane sondaj gemimiz var, 2 sismik araştırma gemimiz var. Bunlar çalışmalarını sürdürüyorlar. Fatih de Karadeniz’de çalışma yapacak.

Bunlar rahatsız ediyor tabi. Bizim sondaj gemilerimiz buraya geldiği zaman elini kolunu sağlayarak değil, fırkateynlerimizle beraber her türlü hazırlık içinde buraya geliyorlar. Kendinize çeki düzen verin, en ufak bir yanlışa girerseniz gereken yapılır. Yunanistan boş durmuyor, kuru sıkı atıyor. Kuru sıkı attığı ülke hangi ülke. Türkiye’ye bu tür laf atılır mı? Sen kiminle dalga geçiyorsun. Biraz kendine çeki düzen var, haddini bil. Haddini bilmezsen Türkiye’nin yapacağı bellidir.

Güney Kıbrıs’ta iki tane camimizi sabote edip, bir taraftan Yunan bayrağını, öbür tarafta bir tane paçavra falan asıyorlar, bunları yaptığınız zaman bunlar karşılıksız kalır mı? Siz uyarılara da kulak asmıyorsunuz.

Bu sefer de kalkıyorlar Ayasofya ile ilgili ‘sakın ha orayı camiye çevirmeyin.’ Türkiye’yi siz mi idare ediyorsunuz biz mi idare ediyoruz. Türkiye’nin kurumları var, böyle bir adım atılacaksa yetki sahibi bellidir. Karar verildikten sonra icra makamı gerekli adımı atar.

Sizden izin almaya tevessül etmez. Şu anda icra makamına bile gerek yok, Sayın Bahçeli açıklama yaptı, bu ülkenin dinamiklerinde tutuşan, yanan bir şey var. Öyleyse şu anda biz hukuk devleti olarak Danıştay’ın vereceği kararı bekliyoruz. Kararını verdikten sonra atılması gereken adımlar atılır. Bizim şu anda yeni deniz yetki alanları dışında bir de kara var. Karada da atılan ve atılmakta olan adımlar var” dedi.


ABD Başkanı Trump ile yapılan görüşmede S-400 ve F-35 konularının gündeme gelip gelmediği sorusuna cevap veren Erdoğan, “Gündeme gelmedi. Şu anda çalışma grupları oluşturduk. Sayın Trump ile bu akşam yaptığımız görüşmede onları oluşturduk. Dışişleri Bakanımız, Savunma Bakanımız, istihbarat ve özel danışmanlarımız bu çalışmayı yapacaklar” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: