Son dakika haber oku, Haber oku!

Çin’den iddialı büyüme hedefi

0 4

Çin 2022 yılı için %5,5 seviyesinde bir büyüme hedefi belirledi. Bu oran, her ne kadar 30 yılı aşkın bir sürenin en düşük büyümesine işaret etse de, %5 seviyesindeki piyasa tahmininin ve %4,8 seviyesindeki IMF öngörüsünün oldukça üzerinde bulunuyor.

Ekonomistlere göre bu iddialı tahmin, Çin’in altyapı harcamalarını artıracağına, faiz oranlarını daha da düşüreceğine ve konut piyasasını istikrara kavuşturmak için daha fazla adım atacağına işaret ediyor. Çin Ulusal Halk Kongresi’nin açılışında konuşan Çin Başbakanı Li Keqiang, “Yurt içi ve yurt dışındaki durumu kapsamlı bir şekilde değerlendirdiğimizde, ülkenin kalkınmasının karşı karşıya olduğu riskler ve zorlukların bu yıl önemli ölçüde arttığını görüyoruz.

İşler zorlaştıkça, daha özgüvenli olmalıyız” dedi. Çin Ulusal Halk Kongresi hedeflerine göre kamu harcamalarında %8,4 artış öngörülüyor. Bununla birlikte bütçe açığının GSYH’ye oranının ise %2,8’e gerileyeceği tahmin ediliyor.

Çin’de bu sabah açıklanan veriler ise Ocak-Şubat döneminde dolar cinsi ithalatın yıllık %15,5, ihracatın da %16,3 yükseldiğini ortaya koydu. Aralık ayında %20,9 yükselen ihracat artışının hız kesmesi, son gelişmelerle birlikte küresel talepte daha ılımlı bir tablo oluştuğuna işaret etti.

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.