Çin’den ABD’ye uyarı: Karşı saldırı

Çin Parlamentosu tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada, ABD’nin Çin aleyhine girişimlerine karşı sert önlemler alınacağı duyuruldu. Ayrıca ABD’nin Hong Kong’un imtiyazlarını sonlandırması, ABD’nin Çinli şirketlere ve Çinli öğrencilere yönelik adımlarının karşılıksız kalmayacağı açıklandı.

Çin Parlamentosu, Başkan Donald Trump’ın bu yasayla Çin, Hong Kong’un özgürlüğünü ihlal ediyor diye betimlediği yeni ulusal güvenlik yasasını oybirliğiyle kabul etmişti. Trump yönetimi Çin’in bu yeni yayılmacı yasasına ilişkin, Hong Kong’un birtakım imtiyazlarının artık geçersiz kalacağını duyurmuştu. ABD, eski İngiliz sömürgesi Hong Kong’un, küresel finans merkezi olmasını sağlayan ayrıcalıkları bir bir iptal etti…

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ABD’nin bu tarz hamlelerine aynı ölçütte karşılık verileceğini söyledi.

Lijian, “ABD açıkladığı önlemlerle Çin’in içişlerini ciddi şekilde görmezden geliyor. Bu durum Çin-ABD ilişkilerine zarar veriyor ve bu her iki tarafı da olumsuz anlamda etkileyecek. Çin, ABD’nin bu kararlarına kesinlikle karşı” şeklinde konuşan Lijian, gazetecilerle konu hakkında konuştu. Bir gazetecinin Çin’in muhtemel tepkisini sorması üzerine, “ABD’nin Çin’in çıkarlarına karşı takındığı herhangi bir tavır, veya herhangi bir olumsuz eylem durumunda Çin’in sert tepkisiyle karşılaşacaklar.” dedi. 

Hong Kong’da, Başkan Trump’ın ayrıcalıkların hemen sona erdirilmediğini açıklaması üzerine yatırımcılar rahat bir nefes aldı ve HSI (Hang Seng Endeksi-Hong Kong Borsası) haftaya yüzde 3 artışla başladı. Bu, 25 Mart’tan bu yana günlük en yüksek artıştı.

Pekin destekli Hong Kong hükümeti, ABD’nin Hong Kong imtiyazlarını kırması durumunda, Çin’den çok ABD’nin zarar göreceğini açıklamıştı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: