Çin, “Pompeo, ideolojik körlük içinde…”

Amerika ve Çin arasındaki “Soğuk Savaş” büyüyor. 

Amerika’nın Doğu Türkistan’daki insanlık dramını öne sürüp, Çin’i köşeye sıkıştırmak istemesine, Çin; Amerika gibi somut adımlar uygulayamasa da “sözlü” cevap vermekle yetiniyor. Dünyanın fabrikası Çin ve dünyanın pazarı Amerika arasındaki her yeni gerilim, dolaylı olarak dünya ekonomisini de yakından ilgilendiriyor. Çünkü dünyadaki toplam paranın neredeyse yüzde 50’si, belki daha fazlası yine bu iki ülkede. 

En son Amerikalı yetkililer, Houston’da bulunan Çin Başkonsolosluğu’nun 72 saat içinde kapatılmasını isteyip, krizi daha da derinleştirmişti.

Amerika’nın krizi derinleştirmek istemesine dair tek yaptığı açılım bu değil. Yine, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalini öne süren Amerikalılar, onlarca Çin menşeili şirketi “kara listeye” alıp, ticaretten men etmişti. Tabii kendi dünyalarında. 

Çin ise, Amerika ile yaşadıkları her gerginlikten sonra şirketlerinin “kara listeye” alınmasını mantıksız bulup, devletler arasında olan yine devletler arasında kalmalı savını ileri sürüyor.

Cuma günü kameraların karşısına geçen Çin Dışişleri Bakanı, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun açıklamalarını, “ideolojik körlükle” bir tutup, meslektaşının gerçekleri gözardı ettiğini düşünüyor.

Bir gün önce ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin Halk Cumhuriyeti’nin benimsediği “komünist idea”yı çağ dışı bulup, yeni bir görüşe yönelmeleri gerektiğini söylemişti. Pompeo, 21. yüzyıl için daha yaratıcı ve daha gerçekçi misyonlar ile iş yapılmasının uygun olacağını belirtip, komünist rejimi “çağ dışılıkla” suçladı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Wenbin ise, Amerika’nın “Soğuk Savaş” girişimleri olduğunu söyleyip, bu zihniyetten kurtulması çağrısında bulundu.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: