“Bosna Krizi” Osmanlı Mirası Mostar Köprüsü’nde sonlandırıldı

Bosna’nın en büyük etnik partileri Osmanlı mirası Mostar Köprüsü’nde anlaşmazlıkları giderdi.

Mostar kasabasında tam 12 yıldır düzenlenmeyen yerel seçimler, uluslararası örgütlerin arabuluculuğuyla tatlıya bağlandı. Bosna’nın en büyük Müslüman ve Hristiyan partileri Mostar Köprüsü’nde barış görüşmeleri için bir araya geldi.

Mostar Kasabası’nda tam 12 yıldır yerel seçimler düzenlenmiyor. Bosna Hersek’in Hristiyan ve Müslüman partileri yerel seçimlerde anlaşmayınca, bu bölge karşılıklı olarak terk edildi. Hükümet tarafından Mostar Kasabası’na yapılan yatırımlar durduruldu. Mostar’a yapılan hizmet tamamen kesildi. Bir süredir olayı tatlıya bağlamak için bölgede aktif olarak arabuluculuk faaliyetlerinde bulunan uluslararası örgütlerin çabaları sonuç verdi.

2008 yılında anayasa kararlarına uyulmadan seçim yapıldığı iddiasıyla kaynayan Mostar Kabası tam 12 yıldır Bosna’dan finansal destek almıyordu.

Yeni anlaşmayla birlikte 15 Kasım tarihinde Mostar seçimleri düzenlenecek.

Boşnak Demokrat Hareket Partisi ile Hırvat Demokrat Birliği yetkilileri kasabada bir araya gelip yeni anlaşma metnini ve seçim tüzüğünü imzaladı.

HDZ Genel Başkanı Dragan Coviç, gazetecilere verdiği demeçte, “SDA ve HDZ Mostar tasarısını gelecek hafta parlamentoya sunacak. Böylece bütün Bosna’yla birlikte Mostar’da da yeniden seçimler düzenlenebilecek.” ifadelerini kullandı.

Her iki taraf arasındaki anlaşmazlıkları gidermek için AB tarafından görevlendirilen Avusturyalı diplomat Valentin Inzko, “Bu tam anlamıyla demokrasi zaferiydi.” şeklinde konuştu. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: