Son dakika haber oku, Haber oku!

Boğazlar kapatıldı mı? İstanbul ve Çanakkale Boğazları Rus savaş gemilerine…

0 6

Avrupa ülkeleri ve ABD başta olmak üzere Rusya’ya ekonomik yaptırım kararları peş peşe gelirken Türkiye’nin nasıl bir yol izleyeceği merak konusu olmuştu. Ukrayna ve Rusya arasında yaşananların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde  düzenlenen Güvenlik Zirvesinde askeri harekatın kabul edilemez olduğu ve Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü kurmak için gerçekleştirdiği mücadeleyi desteklediğini açıklamıştı. Bu adımın ardından İstanbul ve Çanakkale Boğazlarından savaş gemilerinin geçişine izin verilip verilmeyeceği merak ediliyordu. Tartışmalara son noktayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu koydu. Rusya ve Ukrayna arasında yaşananları savaş olarak tanımlayan Bakan Montrö Boğazlar sözleşmesine göre hareket edileceğinin altını çizdi. Peki İstanbul ve Çanakkale Boğazları kapatıldı mı? İşte yapılan açıklamalar ve yaşanan son gelişmeler…

Türkiye Rus Gemilerine Boğaz Geçişini Durdurdu Mu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna ve Rusya arasında yaşananların çatışmadan savaşa dönüştüğünü belirterek Rusya ve Ukrayna için Montrö’nün uygulanacağının altını çizdi. Çavuşoğlu ” Artık bu çatışma bir savaşa dönüştü, bu durumda taraflardan biri, Rusya ya da Ukrayna için Montrö’yü böyle uygularız. 19. madde istisna tanıyor. Savaş ülkesinin gemisi bağlı olduğu limana dönecekse istisna getiriliyor. Montrö’nün tüm hükümlerini şeffaflıkla uygulayacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi Nedir?

Montrö Boğazlar sözleşmesi 9 Kasım 1936 yılında imzalanarak yürürlüğe girmiştir. Yapılan sözleşmenin tarafları o dönemde Türkiye, Sovyetler Birliği, Romanya, Bulgaristan, Fransa, Yunanistan, Japonya, Yugoslavya ve Birleşik Krallıktır. Montrö Boğazlar sözleşmesi 29 maddeden oluşur. Ayrıca 4 ek maddesi ve 1 protokolü bulunmaktadır. Barış dönemi ve savaş dönemi maddeleri olarak ayılmaktadır.  

Barış döneminde Karadeniz’e kıyısı olan bir ülke, herhangi bir gemiyi Karadeniz’e sokmak veya çıkarmak için önceden Türkiye’ye haber vermelidir. Haber vermenin yanında ayrıntılı olarak Türkiye’ye bilgilendirme yapma zorunluluğu vardır. Savaş döneminde ise eğer Türkiye savaşta değilse barış döneminde geçerli olan tüm şartlar uygulanmaktadır. Ancak eğer savaştaysa Türkiye’nin dilediği gibi davranma özgürlüğü bulunmaktadır. Türkiye, eğer savaşta değilse, ancak savaş tehdidi ile karşı karşıya ise yine savaş hükümlerine göre davranabilir. 

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.