Son dakika haber oku, Haber oku!

Boğaz ağrısına 2 dakikada çözüm! Geçmeyen boğaz ağrısına doğal tedavi yöntemleri…

0 25

Hemen hemen herkeste sıklıkla görülen boğaz ağrısı özellikle çocuklarda çok şiddetli şekilde kendini göstermektedir. Boğaz ağrısının tedavisi için doktora başvurmadan önce evdeki 1-2 basit aynı zamanda etkili yönteme başvurulması boğaz ağrısının kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. Evde uygulanan bazı yöntemler sayesinde boğaz ağrısı çok kısa sürede geçerek kişinin rahatlamasına yardımcı olacaktır. İşte boğaz ağrısına iyi gelen evde uygulanabilecek 6 yöntem…

  • Zencefil Çayı

Mide bulantısı, gaz sıkışması ve kas ağrılarına iyi gelen ve anında iyileştiren zencefil çayı aynı zamanda boğaz ağrısını da kısa sürede tedavi etmektedir. Taze zencefille yapılan çayı, limon ve bal ekleyerek tüketildiğinde boğaz ağrısını dindirerek şiddetli öksürüğü kısa sürede yatıştırır. Fındık büyüklüğünde 2 parça taze zencefil 1 bardak suyun içinde 10 dakika kaynatılır ve dilerseniz üzerine 1 çay kaşığı bal ya da limon ilave ederek içilebilir. 

  • Tarçın Çayı

Mide bulantısına oldukça iyi gelen tarçın çayı aynı zamanda kan şekerini de dengelemektedir. Tarçın çayının bilenen bir diğer önemli özelliği ise boğaz ağrılarına anında iyi gelmesidir. Tarçın çayı ister toz tarçın ister de çubuk ile kolayca hazırlanabilir. 1 bardak kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı ya da 1 çubuk tarçın atılır ve 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlendirten sonra süzülerek tüketilebilir. 

  • Bal ve Limon

Geleneksel tedavi yöntemleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olan bal ve limon, boğaz ağrısını 2 dakika gibi kısa bir sürede geçirir. Boğaz ağrısı ile birlikte şiddetli öksürüğü de anında dindirmektedir. 1 çorba kaşığı balın üzerinde bol miktarda limon sıkarak tüketilmesi ve bunun gün içinde 1-2 defa yapılması tavsiye edilir. 

  • Elma Sirkesi

Antiseptik özelliği sayesinde boğazda meydana gelen mikrop ve bakterilerin kısa sürede yok olmasını sağlayan elma sirkesi, boğaz ağrısını da anında iyileştirmektedir. 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 çay bardağı ılık su karıştırılır. Hazırlanan elma sirkeli ılık su ile boğazlara iyice gargara yapılır. Bu işlem gün içinde 3-4 defa yapıldığında boğaz ağrısı ve şiddetli öksürük kısa sürede geçmektedir. 

  • Kekik Çayı

Bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer doğal çay ise kekik çayıdır. Boğazları temizleyerek ağrıyı hafifleten kekik çayı, şiddetli öksürüğü dindirir. Grip ve nezle gibi mevsimsel hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. 2 bardak kaynayan suyun içine 2 tatlı kaşığı kekik ilave edilir ve 10 dakika demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra süzülerek tüketilebilir. 

  • Bal ve Siyah Turp

Boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelen bel ve siyah turp karışımı, oldukça kolayca hazırlanmaktadır. Büyük küçük herkesin tüketebileceği bel ve siyah turp, öksürüğü en kısa sürede keserek boğaz ağrısını anında hafifletmektedir. 

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.