Son dakika haber oku, Haber oku!

Başkent Kulisi’nde gündem Ukrayna

0 5

Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sunduğu Başkent Kulisi programı başladı. Ukrayna-Rusya savaşının konuşulduğu programa Savunma Sanayi Uzmanı Çağrı Doğal Gül, Rusya Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz konuk oluyor. 

Salih Yılmaz’ın değerlendirmeleri şöyle:

Vurulan askeri araçlarda, kasklar, polislerin koruma kalkanlarının orada olması demek, harekat kısa sürede bitecek, sokaklarda güvenlik sağlayacak yapılanma olacak demek. Ama görüyoruz ki savaş uzun sürecek.

Tek başına Belarus’tan giren konvoy Kiev’i kuşatmaya yetmez. (64 kilometre uzunluğundaki konvoy) Harkov’a koridorun açılmasını bekliyorlar. Ama Ukrayna yığınağı iyi yapmış, açmak kolay değil. Kısa sürede açılacak gibi görünmüyor. 

Rusya’nın Ukrayna’yı tamamıyla alması Polonya, Moldova’yla sınır olması demek. Savunma hattını Avrupa’nın içine taşıması demek. Bu NATO tarafından kabul edilebilecek bir şey değil.

Ukrayna’da F-16’ları kullanabilecek pilot yok. O zaman Polonyalı pilotu alacaksınız. Romanyalı pilot alacaksınız. Bunu yapabileceklerini sanmıyorum. Olay Patriot’ları satmaya doğru gidiyor. 

NATO kendi başına karar alıp oraya girmek istemiyor. Rusya ile karşı karşıya gelmekten çekiniyor. BM Genel Kurulu’na getirirsiniz, oylama yaparsınız ve uluslararası meşruiyeti elde edersiniz. Batılı ülkeler sadece NATO’ya odaklanarak yanlış yapıyor. 

Rusya şu anda kendini baskı altında hissetmiyor. Ekonomik yaptırımlar Rusya’yı durduramaz. 

Çağrı Doğal Gül ise şunları söyledi: 

(Rusya ile Ukrayna’nın) Mevcut hava savunma sistemleri birbirlerinin uçaklarını düşman olarak tanımıyor. Görünen o ki Ukrayna hava sahası üzerinde Rusların da Ukraynalıların da pek hakimiyeti yok. 

Askeri açıdan bakacak olursak; baştan çok hafife aldılar, düşündükleri şekilde seyretmedi. Uzaması Rusların da Ukraynalıların da aleyhine. Zaman geçtikçe ve Ukraynalıların sert direnişi sürdükçe Rusların kayıplarının dramatik şekilde artacağı çok bariz. 

(Putin çok kararlı görünüyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?) Harp tarihine bakacak olursak Rusların genel hareket tarzı şudur: Onlar ne kadar kayıp verdiklerini çok aldırmaz. Sonuç alana kadar yollarına devam etmek isterler. 

Gül’ün sözlerine destek veren Yılmaz da, “Rusların tahmini 50 bin kaybı göze aldığını” kaydetti. 

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.