Bakan açıkladı… Bilgi Teknolojileri sektöründe “1 milyon” iş fırsatı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren “1 Milyon İstihdam” uygulamasıyla Bilgi Teknolojileri sektöründe kariyer hedefleri olan 1 milyon kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başlattığı “1 Milyon İstihdam” projesiyle, kamu da ve özel sektör de, Bilişim Teknolojileri alanında kariyer hedefleri olan 1 milyon kişi istihdam edilecek. Yazılımcılar özgeçmişlerini bu uygulamayla paylaşacak ve sektördeki ihtiyacın büyük çoğunluğu devlet destekli “1 Milyon İstihdam” uygulaması üzerinden giderilecek.

YENİ YAZILIMCILAR GELİŞTİRİLECEK

Yine yazılımcı yetiştirmek için, proje kapsamında BTKAkademi uygulaması da yazılımcı adaylarına online eğitim verecek. BTKAkademi’ye girmek için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra sistemde yüklü olan derslere kaydolup eğitim alabilir, bu sayede özgeçmişinizi güçlendirebilirsiniz. Hiç şüphesiz, güçlü bir özgeçmiş, sizi öteki adaylardan bir adım daha öne çıkarabilir. 

“1Milyonİstihdam” uygulamasındaki “CV Havuzu” bölümünde gerekli niteliklere sahip olduğunuz zaman, işverenlerin radarına takılmanız işten bile değil.. 

Yine bu uygulama aracılığıyla profilinizde uzmanlık alanınızı belirleyebilir, gelecek hedefleriniz doğrultusunda kamu da veya özel sektördeki iş fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Eğer uzmanlık alanınız yoksa, az yukarıda bahsettiğim gibi “BTKAkademi” uygulamasına “e-devlet şifrenizle” kaydolup, kendinize uygun bulduğunuz bir alanda uzmanlaşabilirsiniz…

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kurumsal internet sitesinde “1 Milyon İstihdam” projesi şu şekilde tanımlanıyor, 

“Kamuda ve özel sektörde, Bilgi Teknolojileri alanında kariyer sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın özgeçmişlerinin oluşturulması kapsamında “1 Milyon İstihdam” uygulaması geliştirilmiştir. Uygulama, sektörün yazılımcı ihtiyacına büyük oranda karşılık verecek bir proje olarak önümüzde durmaktadır. 

Bu kapsam dâhilinde vatandaşlarımızın öz geçmişlerinin dijital ortamda erişilebilir olması amaçlanmaktadır. Proje kapsamında, bir başka uygulama olan BTKAkademi uygulaması da online bilgi teknolojileri eğitim hizmeti sunacaktır. 

https://www.btkakademi.gov.tr/portal/ adresinden erişilecek olan uygulamada kullanıcılar e-devlet bilgileri ile giriş yaparak sistemde yüklü olan derslere kaydolup, takip edebileceklerdir. 

Portal üzerinde eğitimler “Eğitim Kataloğu” altında yer almaktadır. Sistem yöneticilerinin katalogda görülmesini istedikleri eğitimleri görüntüleyebilir, katalog eğitimlerinden istediklerinize kayıt olabilir, talep edebilir ve daha önce almış olduğunuz eğitimlere de bu sayfadan ulaşabilirsiniz. 

Eğitim Kataloğu içinde yer alan eğitimler tüm kullanıcılara açık eğitimler ve kullanıcı bazında atanan eğitimlerden oluşmaktadır. BTKAkademi ve 1Milyonİstihdam uygulamaları arasındaki entegrasyon sayesinde kullanıcıların BTKAkademi üzerinden aldıkları eğitimlerin ve kazandıkları yetkinliklerin istihdam uygulaması içerisindeki özgeçmişlerine yansıtılması sağlanacaktır. 

CV havuzunda ihtiyaca göre nitelikler filtrelendiğinde alınan ve tamamlanan bu eğitimler işverenlere önemli bir referans olacaktır.”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: