BAE ilk kez İsrail’i uyardı, “Filistin’in yasa dışı ilhakı…”

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ABD Elçisi Al Otaiba, BAE merkezli The National Gazetesi’nde yayınladığı makalede, İsrail’in Batı Şeria’yı işgal etmesi durumunda, Araplar ile İsrail’in olumlu ilişkiler kuramayacağını belirtti.

İsrail’in üst düzey yetkilileri Batı Şeria ve Ürdün Vadisi ilhakını reddetmesine karşın bir süredir Araplar arasında İsrail’in bu bölgeleri işgal edebileceği yüksek sesle tartışılıyor. En son konuyla alakalı BAE’nin ABD Büyükelçisi Otaiba bir makale yayınladı. 

Washington’da görevini sürdüren Al-Otaiba, İsrail’in Filistinlileri görmezden gelip topraklarını gasp etmesinin yasadışı olduğunu söyledi. Otaiba, eski ilişkilerin sürdürülebilirliği için (güvenlik-ekonomik bazlı ilişkiler) İsrail’in bu tip girişimlerde bulunmaması gerektiğini ifade etti.

Aslında İsrail ve Arap ülkeleri arasında herhangi bir diplomatik ilişki yok fakat İran’ın Ortadoğu’daki nüfuzunu artırması üzerine bütün Arap hükümetleri ile İsrail arasındaki buz dağı çözülmeye başladı. Mayıs ayında BAE menşeili tıbbi yardım uçağı İsrail’in Ben Gurion Havalimanı üzerinden Filistin’e yola çıkmış, ancak Filistinliler yardımın habersiz olduğunu belirtip geri çevirmişti.

Al Otaiba, “İsrail ile kurduğumuz bütün diplomatik ilişkiler, İsrail’in bölgedeki yayılmacı politikaları sonucu zedelenebilir. Ortadoğu’daki insanların İsrail’e karşı görüşlerinde son dönemde büyük değişiklik yaşanmıştı, ancak hiç kimse eski saldırganlığını sürdüren İsrail ile müttefik olmak istemez.” dedi.

Ortadoğu’da Mısır ve Ürdün dışında İsrail ile resmi ilişkileri olan başka bir ülke yok.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: