Avrupa ekonomisi rekor düşüş yaşıyor

Avro bölgesinde ekonomi rekor düşüş yaşıyor. Avro para birimini kullanan 19 ülke yılın ilk çeyreğinde korkunç daralma yaşadı. Ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılasıysa küçülmeye devam ediyor. Bu trajedik durumda yükselmeyi başaran tek ülke, yüzde 0.1’lik oranla Finlandiya!

Avrupa’da ekonomik göstergeler önceki yıllara ve hatta bir önceki çeyreğe karşı oldukça yüksek daralma yaşıyor. 19 Avrupa ülkesinin 18’i ekonomik kayıp yaşarken bir tek Finlandiya yüzde 0.1’lik büyüme oranı yakalayabildi. 

Avro bölgesinde yılın ilk çeyreği piyasaların beklediği gibi kayıp vererek başladı. Koronavirüsün yayılma hızını azaltmak için sosyal izolasyon önlemleri alan bölge ülkeleri rekor düşüşle karşılaştı. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi Eurostat tarafından yapılan açıklamaya göre, Avro para birimini kullanan 19 ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası yıllık %3,2’lik kayıp yaşarken, yine ilk çeyrekte %3,8 küçüldü.

“1995’ten beri büyüme kaydediliyordu”

Eurostat’ın verilerine göre, 1995 yılından günümüze yaklaşık 25 yıl boyunca yer yer aksaklık gösterse de genel olarak büyüme gösteren Avrupa ekonomisi, ilk kez böylesine keskin düşüş yaşıyor. Yıllık düşüş, 2009’da kaydedilen %4,5’tan bu yana en yüksek kayıp olarak nitelendirildi. 

EN BÜYÜK DARALMAYI FRANSA YAŞADI

Eurostat’ın analizine göre avro bölgesinde en sert düşüşü %5,8’lik kayıpla Fransa yaşadı. Bunu %5,4’lük düşüşle Slovakya ve %5,2’lik düşüşle İspanya takip etti.

Avro bölgesinin en güçlü ekonomisi Almanya, %2,2’lik düşüş yaşadı. Almanya, koronavirüs kapsamında ekonomik hareketliliği kısıtlamasına karşın, bölgesel rakiplerine kıyasla daha olumlu sayılabilecek bir düşüş yaşadı.

“Bir tek Finlandiya büyüdü”

Avro bölgesinde bir tek Finlandiya büyüdü. Yani her ne kadar %0,1’lik büyüme yaşamış olsalar da, asıl kaybın bundan daha büyük olduğu bilinse de, en azından ülkenin ekonomik göstergeleri, öteki 17 ülkeye karşı pozitif yönde seyretti.

3 thoughts on “Avrupa ekonomisi rekor düşüş yaşıyor

  • 15 Mayıs 2020 tarihinde, saat 17:38
   Permalink

   Katkılarından ötürü çok teşekkür ederim Phoenix, ben de senin kedilerini büyük bir keyifle takip ediyorum 🙂 İyi okumalar dilerim

   Yanıtla
   • 15 Mayıs 2020 tarihinde, saat 17:51
    Permalink

    Benim için bir zevk, oh teşekkürler, sana da mutlu bloglama ❤️

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: