Son dakika haber oku, Haber oku!

Artan elektrik faturalarına yeni düzenleme gelir mi? AK Partili Kurtulmuş’tan sevindiren kelamlar: Tekrar revize olabilir

0 9

Ak Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Kanal7 ekranlarında yayınlanan Başşehir Kulisi programında Mehmet Acet’in sorularını yanıtladı. Son günlerde vatandaşın belini büken faturalara da değinen Kurtulmuş’tan sevindiren bir açıklama geldi.

“DEVLET HARİKULÂDE BİR DAYANAK VERDİ”

“Elektrik faturaları ne olacak?” sorusuna karşılık, Kurtulmuş, “Elektrik faturaları probleminde şunu görmek lazım. Elektrik faturaları bir günde ‘Hadi bakalım elektrik faturalarını arttıralım’ denildiği için bu noktaya gelmedi. 2021 yılı içinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hazinesi’nden milletin, yani bizlerin harcadığımız doğal gaz faturalarının yüzde 75’ini, elektrik gücünün yüzde 25’ini devlet ödedi. Bu fevkalâde yüksek bir dayanaktı. Geçtiğimiz yıl verilen takviye 100 milyar TL civarında bir takviyedir. Akaryakıtta 65 milyar lira takviye var.” sözlerini kullandı.

“TEKRAR REVİZE EDİLEBİLİR”

Numan Kurtulmuş, 2020 ve 2021’de üretimde, bilhassa güçte, pandemi hasebiyle çok yüksek fiyatların ortaya çıktığına işaret ederek, şöyle konuştu:

“Dünya iktisadında döviz üzerinden artışlara karşın gerçek olarak baktığınızda Türkiye’de 2021 yılı içerisinde bilhassa doğal gazdaki fiyatlar eksi olarak vatandaşa yansıtılmıştır. Ancak buna karşın çok büyük bir fatura. Bunun farkındayız. Bunu asla mazeret olarak söylemiyoruz lakin güya bu gelişme yokmuş da durduk yerde Güç Piyasası Heyeti ya da Güç Bakanlığı, güç fiyatlarında fevkalâde yüksek artışlar yapmış üzere düşünmek hakkaniyete uygun bir şey değildir. Bunun vatandaşlarımızı ne kadar derinden sarstığını görüyoruz. Bunun ortadan kaldırılabilmesi için KDV’nin indirilmesi, öteki bahisler, tahminen Güç Bakanlığı’ndadır. 150 kilovattı, sonra Cumhurbaşkanı’mız onu 210 kilovata çıkarttı. Tahminen tekrar olabilir. Ortalama bir konutun 250 kilovat kullandığı kestirim ediliyor ayda. Bir taraftan mecburî olarak ortaya çıkan fiyatın, vatandaşın üzerine ne büyük bir baskı oluşturduğunu biliyoruz. Bir taraftan da bu baskının nasıl ortadan kaldırılacağıyla ilgili daima çalışmalar yapıyoruz.”

“HAYAT PAHALILIĞIYLA İLGİLİ ADIM ATILACAK”

Bütün kesimlerde hangi badireler varsa bunları takip ettiklerini aktaran Kurtulmuş, “Bunu söyleyince kızıyorlar fakat çok açık söylüyorum; ‘Türkiye’deki bu gelişmeleri muhalefet partileri görüyor da iktidar partisi görmüyor ya da Hükümet görmüyor’ üzere bir algı haksız bir algıdır. Bilhassa son periyotta arkası arkasına açıklanan bu paketlerin hepsi bir istikamette yürüyorsunuz ve o istikameti müdafaaya, vatandaşımızı ve üreticilerimizi müdafaaya dönük olarak alınan önlemlerdir. Hepsinin bir hedefi vardır. Hiçbirisi rastlantısal değildir. İnşallah bu güç periyotları aşacağız. Vatandaşımızın bu hayat pahalılığının, enflasyonun altında ezilmesini de önleyecek adımlar atılacak.” diye konuştu.

Elektrik Faturası, Numan Kurtulmuş, AK Parti, Artırım, İktisat, Aktüel, Haberler

Kaynak; Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.