Son dakika haber oku, Haber oku!

AÖL sınavları öncesinde MEB’den öğrencilere kritik uyarı! Yapanların sınavları iptal edilecek…

0 7

Milli Eğitim Bakanlığı, daha önce elektronik olarak yapılacağı açıklanan AÖL sınavlarıyla ilgili yeni bir karar almıştı. Yaklaşık 2 milyon öğrencinin eğitim aldığı Açık Lise sınavlarının çevrim içi olarak internet üzerinden yapılacağı duyuruldu. Sınavlara kısa bir zaman kala öğrenciler online sınavların detaylarına erişebilmek için araştırma yapıyor. MEB, AÖL sınavlarında öğrencilere sorumlu oldukları her ders için 20 soru yöneltilirken sınav sorularının cevaplanması için 25 dakika süre veriliyor. Bu süre zarfında sınavı başlatıp, soruları yanıtlamayan adaylar başarısız olurken her doğru yanıtın puan olarak karşılığı beştir. Online sınavlarda öğrencilerin uyması gereken bazı kurallar mevcuttur. Sınav kurallarını ihlal ettiği tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılır. İşte Mart ayında yapılacak sınavlarla ilgili bütün detaylar…

” O Derse Ait Sınav İptal Edilecektir”

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Okulları 2021-2022 eğitim öğretim yılı 2. dönem online çevrim içi sınav duyurusunu yayınladı. Bakanlık sınavlara katılacak öğrencilerin uyması gereken kurallara duyuruda yer verdi. 

Öğrenciler, sınav öncesinde sınav sistemine erişim için kullanılan tarayıcı pencere dışında bütün uygulamalar kapatılacak. Sınav devam ederken sınav ekranında herhangi bir pencereye geçiş yapılamayacak. Sınav anında başka bir program, tarayıcı veya sayfa açılması halinde öğrenciye uyarı mesajı verilecek. Açılan program, tarayıcı veya sayfa kapatılmaması durumunda öğrencinin o derse ait sınavı iptal edilecektir.

Sınav Soruları ve Cevapları Paylaşılmayacak!

Bakanlık sınav soruları ve cevaplarını internet, sosyal medya, vb. platformlarda paylaşan öğrenciler hakkında yasal işlem başlatılacak. 6764 sayılı kanun hükümlerine göre sınav sorularını paylaşan öğrenci, sınavın yapıldığı tarihten itibaren iki yıl süreyle bakanlık tarafından yapılan (ehliyet sınavları dahil) hiçbir sınava aday olarak başvuramayacak ve katılamayacak.

AÖL 2. Dönem Sınavı Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı takvimine göre Açık Lise 2. dönem sınavları 1 Mart sabah saat 09.30’da başlayacak. Bakanlıktan yapılan uyarıda öğrencilerin yoğunluk oluşturmaması açından sınavları daha sonraki günlere yayarak katılmaları tavsiye edilmektedir. 10 gün sürecek Açık lise sınavları 10 Mart saat 23.59’da sona erecek.

Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile birlikte AÖK Bilgi Yönetimi Sistemi online sınav kapasitesine giriş yaparak sınav uygulamasına katılacaklardır.  Sol tarafta bulunan menü yardımıyla sorumlu olunan dersler görüntülenebilir ve sınav başlatılabilir.

Çevrim İçi Sınav Nasıl Yapılacak?

AÖL online sınav uygulamasında öğrencilere çoktan seçmeli 4 seçenekli sorular yöneltilecektir. Her bir ders için 20 soru sorulurken, sınavda bir test için belirlenen süre 25 dakikadır.  Öğrenciler cevap verdikleri soruya geri dönüş yapamazken, seçilen derse ait sınavı başlattıktan sonra aktif sınav bitmeden diğer dersin sınavı başlamaz.  Adaylar istedikleri süre zarfında sınavı sonlandırabilirken, sınavı başlatan ancak hiçbir soruya cevap vermeyen öğrenci sınava girdi sayılacak ve o derse ait puanı ”0” olacak.

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.