Son dakika haber oku, Haber oku!

AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB sınavda kopya çekildiği tespit edilen…

0 4

AÖL sınav sonuçları için heyecanlı geri sayım süreci başladı. Milli Eğitim Bakanlığı 2. dönem Açık Lise sınav sonuçları AÖK Bilgi Yönetimi sistemi üzerinden açıklanacak. Açıktan aldıkları eğitimle lise mezunu olma hedefi bulunan öğrenciler, mezuniyet için gerekli kriterleri yerine getirmeye çalışıyor. Çevrim içi sınavlarda öğrencilere sorumlu oldukları her ders için 20 soru yöneltilirken bu soruların yanıtlanması için 25 dakika sınav süresi veriliyor. Sınavlarını erkenden tamamlayan öğrencilerin gözü kulağı MEB’den yapılacak açıklamaya kilitlenmişti. Bakanlık online sınavlarda kopya çekilmesinin önüne geçilmesi ve adil bir değerlendirme için kopya çektiği tespit edilen öğrenciler için işlem yapacak. Peki AÖL sınav sonuçları ne zaman ve nereden açıklanacak? İşte MEB’den 2. dönem sınavları için yapılan o açıklama…

AÖL Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı resmi duyuruya göre öğrenciler sınavın başlamasından itibaren ve sınavın sona erdiği 5 takvim günü içerisinde sınav sorularına ve uygulanmasına yönelik itirazlarda bulunacak. 1-15 Mart tarihlerinde itirazlar alınacağından sonuçlar bu tarihlerde açıklanmayacak. Henüz MEB’den sınav sonuç tarihine ilişkin resmi bir açıklama gelmedi. Ancak sınav sonuçlarının 20 Mart tarihine kadar erişime açılmış olması bekleniyor. Sonuçlar açıklandıktan sonra öğrenciler 5 takvim günü içerisinde sonuçlara itiraz edebilirler.

Kopya Çeken Öğrencilerin Sınavları İptal Edilecek!

MEB tarafından sınav öncesi yayınlanan duyuruya göre başvuru şartlarını taşımadığı halde sınava girilmesi, öğrencinin yerine başkasının sınava katılması veya soruları cevaplaması, sınavın teknik hilelerle (ekran karartma, ekran kilitleme) duraklatılması veya sınavın güvenliği ile akışını etkileyecek eylemlerde bulunması durumunda adayların sınavları iptal edilecek.

Sınav Sonuçları AÖK Üzerinden İlan Edilecek!

Değerlendirme işlemleri sona erdikten sonra adaylar sınav sonuçlarını AÖK Bilgi Yönetimi Sistemi üzerinden öğrenebilecek. Sınav soru ve cevapları yayınlanmayacak. Adaylar öğrenci numarası veya T.C. kimlik numarası ile beraber sisteme giriş yaparak sınav notunu öğrenebilirler.

MEB Ders Geçme Notunu 45 Olarak Belirledi!

2021-2022 eğitim öğretim yılı Açık Öğretim Lisesi ders geçme notu 45 (kırk beş) olarak belirlendi. Açık Lise 2. dönem sınavlarında her öğrenciye 20 soru yöneltilirken her doğru yanıtın puan olarak karşılığı 5 (beş) olacak. Yanlış verilen cevaplar doğru yanıtları etkilemezken 100 puan üzerinden değerlendirilecek sınavlarda en az 45 alan öğrenciler başarıyla dersi tamamlayacak. 45 başarı puanına ulaşabilmek için adayların en az 9 soruya doğru yanıt vermeleri gerekmektedir.

İtirazlar Sonuçlar Duyurulduktan Sonra Başlayacak!

Milli Eğitim Bakanlığı, sınavın uygulanmasına ve sorulara yönelik itirazların yanında sonuçlar için de itiraz kabul ediliyor. Sınav sonuçlarının açıklanması sonrasında 5 gün içerisinde itirazda bulunulabilir. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası şubelerinden itiraz ücretini olan 30 TL’yi yatıran adaylar e-itiraz bölümünden başvuru yapabilirler.

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.