Son dakika haber oku, Haber oku!

Ampul kim icat etti? Ampul ne vakit bulundu?

0 13

Ampulün icadı ile dünyada yeni bir bölüm başlamıştır. Ampul kim icat ettiği herkes tarafından sıklıkla araştırılıyor. Ampul ne vakit bulundu ve kim tarafından bulundu beşerler tarafından merak ediliyor. Bununla bir arada, konutlarda ve hayatımızın birçok alanında elektriği kullanabilmemiz için ampul icat edilmiştir. Ampul kim icat etti? Ampul ne vakit bulundu? Ampul kim ne vakit buldu? Ampulü birinci kim buldu? Ayrıntılar haberimizdedir…

AMPUL KİM İCAT ETTİ?

Ampul, elektrik akımıyla temas ettiğinde akkor durumuna gelerek ışık yayan, içinde argon gazı bulunan, armut biçimli cam şişedir. Ampulün içinde çok ince biçimde tasarlanmış filaman ismi verilen, genelde tungsten metalinden yapılmış, iki ince takviye çubuğu ile tutulmakta olan bir tel bulunur. Bu telden geçen elektrik akımı bu teli çok derecede ısıtır (yaklaşık 3000 °C) ve sonuç olarak tel ışık yaymaya başlar. Ampul, Humphry Davy tarafından icat edilmiştir, lakin Edison tarafından geliştirilerek günümüzdeki çalışma prensibini benimsemiştir. Şu an günümüzdeki ampullerin bazıları 2 yıl, bazıları 8 yıl dayanabilir. Thomas Edison’un ampulü icat etmesinden sonra aydınlatma teknolojisine çok büyük adım atılmıştır. Elektrik ile çalışır. Güç tasarrufu için tasarruflu ampulü kullanılması faydalıdır.

Günümüzde ampulü kim icat etti hala tartışma konusu oluyor. Ampulü tek bir kişi icat etti denilemez. Ampulün icadı konusunda birçok bilim insanı rol almıştır. Ampulün icadı konusunda katkısı olan bilim insanları;

  • Thomas Edison
  • Hiram Maxim
  • Joseph Swan
  • Alessandro Volta
  • Humprey Davy
  • Warren de la rue
  • William Staite

AMPUL NE VAKİT BULUNDU?

Ampul ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Ampulün mucidi ise Humphry Davy’dir. Ancak ampullerin ömürleri çok kısa olmuştur. İngiliz Joseph Wilson Swan ve Amerikalı Thomas Alva Edison, şaşırtan bir halde tıpkı yıllarda daha uzun ömürlü ampulü bulmuşlardır. Daha sonra Edison, 1880 yılında daha uzun mühlet dayanabilen ampulü yaptı.

Birçok ülke aydınlatma teknikleri üzerine önemli araştırmalar sürdürüyor. Bunun temel nedeni aydınlatma için kullanılan gücün ve hasebiyle harcamaların önemli sayılara ulaşması. 2006 yılı datalarına nazaran ABD, harcadığı gücün %7.5’ini aydınlatmaya kullandı. Birebir yıl ABD, Dünya güç tüketiminin yaklaşık %21’ini sahiplendi. Münasebetiyle ABD aydınlatması aslında tek başına 2006 Dünya güç tüketiminin yaklaşık %1.6’sını oluşturdu. Bu sayılar aydınlatma tekniklerinin bizim için aslında ne kadar kıymetli olduğunu ortaya koyuyor.

Haberler.com – Gündem

Bilim İnsanı, Gündem, Hayat, Haberler

Kaynak; Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.