Amerikalılar, eylemler hakkında ne düşünüyor? Reuters-Ipsos anketi açıklandı…

Reuters ve Ipsos tarafından pazartesi ve salı günü düzenlenen anket sonuçlarına göre Amerikalıların büyük çoğunluğu ülke genelinde polis karşıtı ve ırkçılık karşıtı eylemlerin düzenlenmesini makul buluyor.

Amerika’da George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ülke genelinde büyük infial yaratmış ve sokaklara dökülen protestocular demokratik tutumu bir kenara bırakıp iyiden iyiye vandalizme kaymıştı.

Reuters ve Ipsos’un düzenlediği ankete göre şu anda Amerika’daki yetişkinlerin yüzde 64’ü protestolara sempati beslerken, yüzde 27’si yanlış bulduğunu belirtti. Ankete katılanların yüzde 9’u use “kararsızım” cevabını verdi.

Amerikalılar polis müdahalesinde bölünmüş durumdalar. Ankete katılanların yüzde 43’ü polisin iyi bir iş çıkardığını düşünürken, yüzde 47’si polisin hareketlerini tasvip etmediğini belirtti.

Ankete katılanların yüzde 47’si 3 Kasım Genel Seçimleri’nde Demokrat Biden’ı destekleyeceğini söylerken, yüzde 37’si Trump’ı destekleyeceğini açıkladı.

Ankete katılanların çoğunluğu barışçıl góterileri desteklediklerini işaretlerken, barbar göstericilerin tutumlarını olumsuz yönde değiştirdiği konusunda hemfikir davrandılar. Bunun yanı sıra ankete katılanların yüzde 25’inden daha azı, şiddetin en çözümcül metod olduğunu savundu.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: