Amerika, Suriye’ye döndü… Protestocular eczaneleri bile yağmalıyor… New York polisi arabayla kalabalığın arasına daldı… (VİDEO)

Minneapolis’te polis memuru Derek Chauvin’in diziyle George Floyd’u boğarak öldürmesi üzerine Amerika genelinde polis şiddetine karşı ve ırk ayrımcılığına karşı protestolar bütün yıkıcılığıyla devam ediyor. Günler öncesinde demokratik tutum çerçevesinden ayrılan protestocular, suçsuz vatandaşların mülklerini yakmaya çalışmış, bölgedeki marketler tahrip edilmiş ve en son Minneapolis’teki polis merkezini yakmışlardı…

“POLİS PLASTİK MERMİ SIKIYOR…”

Protestocuların çığrından çıkması üzerine Ulusal Muhafız birliklerini göreve çağıran eyalet valileri, vandalizme kayan eylemcilere karşı tam yetki verdi. 

Minnesota kentinde başlayıp St. Pauli, Los Angeles, Miami ve birçok kente sıçrayan ırkçılık karşıtı gösteriler, son günlerde barışçıl tutumdan ayrılıp yıkıcılaşmaya başladı. Eylemciler yolları araç trafiğine kapattı, bölgede yangın çıkarmaya çalıştılar ve düzeni sağlamak için görevlendirilen çevik kuvvet ekipleriyle taşlı sopalı kavgaya giriştiler. En son çevik kuvvet ekipleri eylemcileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz atıp, plastik mermi sıkmaya başladı. Sokağa çıkanların büyük çoğunluğunu, koronavirüs sürecinde işsiz kalan ABD vatandaşları oluşturuyor. 

“SİYAHLARIN DA YAŞAMA HAKKI VAR…”

İlerleyen saatlerde ABD Adalet Bakanlığı binası önünde toplanan azgın güruh, “Siyahlarında yaşama hakkı var” sloganı atıp, George Floyd ve öteki öldürülen siyahiler için adalet istediler.

“TRUMP: BEYAZ SARAYA GİRSELERDİ…”

Başkan Donald Trump cumartesi günü yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’ı işgal etmek isteyen protestoculara yönelik, “Çitleri kırıp içeri girmeye çalışsalardı, şimdiye kadar gördüğüm en uğursuz silahlarla ve en azgın köpeklerle karşılaşırlardı” dedi.

“SALDIRI ALTINDAYIZ…”

Minnesota Çiftçi İşçi Partisi’nden aday gösterilip, Minnesota Eyaleti’ne vali seçilen Tim Walz cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Saldırı altındayız” tümcesini kullandı…

Sivil toplum kuruluşları, George Floyd cinayetinin arka perdesinde, ABD Ceza Hukuku’nun siyahi vatandaşlara karşı önyargılı olduğunu ve protestoların bu yüzden çıktığını ileri sürdüler.

Cumartesi günü Miami’de sağlık çalışanlarına moral vermek amacıyla Biscayne Körfezi üzerinden havai fişek atıldığı sırada, protestocular şehri sular altında bıraktı. Acil durum ilan eden polis ekipleri, şehirde basın mensuplarını dahi gördükleri takdirde göz altına alacaklarını duyurdu.

Yine cumartesi günü; Atlanta, Los Angeles, Philadelphia, Denver, Cincinnati, Portland, Oregon ve Louisville ve Kentucky’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı saatlerde, Minnesota çevresinde polis ekipleriyle protestocular karşı karşıya geldi. Yaklaşık 500 protestocuyu dağıtmak isteyen polis ekipleri, plastik mermi ve biber gazı sıktı…

Amerika’da Floyd protestoları Chicago ve New York’a da sıçradı…

Protestocular Chicago’da sokakları sular altında bıraktı… Polis arabasını devirip yaktılar… En son Amerikan bayrağını da yakmaya çalışan protestocularla polis arasında çatışma çıktı…

“POLİS ARABASI KALABALIĞA DALDI…”

New York’un Brooklyn ilçesindeki protestolar sırasında, bir polis arabası 200 kişilik protestocu kalabalığının arasına daldı. O anları kamerayla çeken vatandaşlar görüntüleri sosyal medyada paylaştı… 

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Alexandra Ocasio-Cortez, polis arabasının 200 kişilik kalabalığın arasına dalması üzerine açıklama yaptı. Cortez, bunu yapan polislerin adalete teslim edilmesi çağrısında bulunup, kalabalık arasına dalan polis arabasının onlarca vatandaşı yaraladığını iddia etti.

“BU ARTIK BASİT BİR PROTESTO DEĞİL…”

Polis arabasının kalabalığa dalması hakkında konuşan NY Belediye Başkanı Bill de Blasio, üzgün olduğunu söyleyip, polisleri savunmak için, olayın gerekçesi olarak protestocuların polis arabasını yakmak istemesini ileri sürdü. Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garnett’te gazetecilere verdiği demeçte, “bu artık basit bir protesto deği. Bu vandalizm… Bu yıkım…” dedi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: