Almanya: “Kovid-19 aşısını 2021 Haziran’dan önce beklemeyin”

Almanya, aşı çalışmaları için üç biyoteknoloji şirketine hibe verdi.

Ancak Araştırma ve Eğitim Bakanı Anja Karliczek, ilk gelişmelerin gelecek yıl hazirandan önce olmayacağını, hatta büyük olasılıkla hazirandan sonraya kalacağını söyledi.

Robert Koch Enstitüsü’nden yetkililer, Almanların Kovid-19’u umursamaktan vazgeçtiklerini ve bu tip duyarsızlığın ikinci dalgaya neden olabileceğini yazıyor. Nitekim, Avrupa’nın en büyük ekonomisi sayılan Almanya’da, yeniden Kovid-19 vakaları artışa geçti.

Hastalığın bir anda yok olmayacağını, “Bir mucize beklemeyin” şeklinde özetleyen Karliczek, şu ana kadar halk ve hükümetin el ele zoru başardığını belirtip, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına riayet edilmesi gerektiğini söyledi. Karliczek, son zamanlarda vaka sayısındaki artışların, maske ve sosyal mesafe kuralının dikkate alınmayışından kaynaklandığını düşünüyor.

Katıldığı video konferansta “aşı çalışmalarıyla” ilgili soruyu yanıtlayan Karliczek, “Aşı çalışmalarında olumlu haberlerin, 2021 Haziran ayında geleceğini ümit etmeye devam etmeliyiz.” dedi.

Alman hükümeti, geçtiğimiz ay aşı çalışmaları için BioNtech, CureVac ve IDT Biologika’ya 750 milyon avro bütçe ayırdı.

Karliczek, “Üç kurum da aşı çalışmalarında umut vadediyor. Yalnız, biz yine de en kötü ihtimali düşünmeye devam etmeliyiz. Aşı üretmek başka, insan sağlığı için güvenilir aşı üretmek başka şeyler.” dedi.

750 milyon avroluk devasa yardım fonuyla, aşı üretmeye aday firmalar operasyon sahasını büyütüp çok sayıda aşı üretecek hale gelmeyi hedefliyor.

Almanya’da Kovid-19 kaynaklı 9 bin 202 kişi hayatını kaybederken, 206 bin vaka bildirimi yapıldı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: