Son dakika haber oku, Haber oku!

Abdullah Ağar: Polonya, Ukrayna’dan gelen milyonları tutmadan transfer etse…

0 1

Putin’in 23 Şubat sırrı! Savaş için özellikle bu tarihi seçti

Ukrayna Rusya savaşında Avrupa ve Rusya’nın arasındaki en önemli tampon bölge konumundaki Polonya’da 1700 askeri bulunan ABD 3 bin asker daha sevk edeceğini açıklamıştı. 

POLONYA: UKRAYNA TÜM AVRUPA ADINA SAVAŞIYOR

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki daha önce “NATO’nun (Avrupa’nın) doğu kanadını güçlendirme” çağrısında bulunmuş, Ukrayna’nın sadece kendi bağımsızlığı için değil aynı zamanda “tüm Avrupa adına” savaştığını söylemişti.

POLONYA-UKRAYNA SINIRINDA MÜLTECİLER İÇİN ÖZEL KABUL NOKTALARI OLUŞTURULMAYA BAŞLANDI

Polonya’nın Lubelskie ve Podkarpackie eyaletlerinde mülteciler için kabul noktaları oluşturmaya başlandı. Bu kapsamda ilk aşamada açılacak 8 noktada mültecilere yiyecek, tıbbi yardım ve bilgi sağlanacağı bildirildi.

AB: UKRAYNA’DAN GELECEK MÜLTECİLER İÇİN HAZIRIZ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de potansiyel mülteci akınına hazırlıklı olunması gereken bir aşamada olunduğunu belirterek, “Ukrayna’dan gelen mültecileri hemen karşılamak ve ev sahipliği yapmak için net acil durum planlarımız var.” dedi.

Ülke içinde yerinden edilmiş insanlar için de yardım planlarının bulunduğunu ifade eden von der Leyen, Ukrayna’ya yönelik mevcut 1,2 milyar avroluk yardımın ötesinde yeni desteklerin de verileceğini söyledi.

Von der Leyen, mümkün olduğunca az mülteci olmasını umduklarını vurgulayarak, “Ancak onlar için tamamen hazırız ve gelenleri memnuniyetle karşılarız.” diye konuştu.

ABDULLAH AĞAR: POLONYA TAMPON DEĞİL TRANSFER ÜLKESİ GİBİ DAVRANSA? 

Daha önce tampon ülkeyi “İstikrarsızlıkla Avrupa’nın istikrarı, fakirlikle Avrupa’nın zenginliği arasında Avrupa’yı koruyan bir ülke. Bize bu rolü biçti müttefiklerimiz.” diye tanımlayan Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar Polonya’nın kendine biçilen rolü oynamaması durumunda Avrupa’da olası senaryo hakkında paylaşım yaptı.

“BİRBİRLERİNE DALSALAR”

Ağar paylaşımında “Olası durum: Polonya bizim yaptığımızı yapmasa… Transfer ülkesi olsa… Ukrayna’dan gelen milyonları Almanya-Fransa-Belçika ve Hollanda’ya transfer etse.. Bununla da kalmasa… Manş denizi, yeni Ege olsa.. Bir de İngiltere hoplasa. Üstüne birbirlerine dalsalar… Nasıl olur?” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.