ABD’nin Almanya Büyükelçisi istifa etti

ABD Almanya Büyükelçisi Richard Grenell, ABD Başkanı Donald Trump’ın müttefiği olmasına karşın iki yıldan uzun süredir görev yaptığı Almanya görevinden istifa ettiğini kamuoyuna duyurdu.

Büyükelçiliğin sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Almanya Büyükelçimiz Grenell, Dışişleri Bakanlığı’ndan istifa etti” ifadeleri yer aldı.

Eski Almanya Büyükelçisi Grenell’in yardımcısı Robin Quinville, yeni büyükelçi ataması yapılana kadar görevi devralacak, ancak büyükelçiliğin sözcüsü bu yönde bir açıklama yapmadı. Gazetecilerin yeni Büyükelçi kim olacak sorusuna, “yeni büyükelçiyi belirleme konusunda karar Beyaz Saray’ındır” demekle yetindi.

İki yıl boyunca Almanya’da görev yapan Grenell, Almanya’nın NATO politikalarına ve Almanya’nın Rusya’yla ortaklaşa yürüttüğü NordStream 2 gaz hattına tepkisini her alanda iletiyordu.

ALMAN HABER AJANSI’NDAN ŞOK İDDİA!

Almanya’nın DPA Haber Ajansı’nın iddiasına göre, Trump’ın John Ratcliffe’i Ulusal İstihbarat’ın daimi direktörü olarak belirlemesinin ardından Grenell’in istifa etmiş olabileceğini ileri sürdü. 

Trump 53 yaşındaki Grenell’i Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’nde görevlendirmek istiyordu. Grenell yerine Ratcliffe’in bu göreve seçilmesi üzerine büyükelçinin istifa ettiği düşünülüyor. Grenell tarafından istifasına dair yapılmış herhangi bir açıklama yok.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: