ABD, Süleymani’nin ardından üst düzey bir komutanı daha etkisiz hale getirdi

Arap Yarımadası El Kaidesi komutanı Kasım er-Rimi, Amerikan insansız hava araçlarının düzenlendiği operasyon sonucu, Yemen’de etkisiz hale getirildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Rimi’nin ABD flamalı insansız hava araçları tarafından etkisiz hale getirildiğini doğrularken “Rimi’nin idaresi altında Arap Yarımadası El Kaidesi Yemen’de sivillere vicdansızca şiddet uyguladı, ABD ve birliklerimize karşı sayısız saldırılar düzenlemek ve bu tür saldırıları teşvik etmek için çaba gösterdi” dedi.

Kasım Muhammed Mehdi er-Rimi Kimdir?

Ebu Hureyre veya Ebu Hureyre el Sanal kod adıyla tanınan Yemenli El Kaide komutanı Rimi, 1978’de Yemen’in San’a iline bağlı Rimi köyünde doğdu. 1990’lı yıllarda Yemen’den, El Kaide’nin nüfuz sahibi olduğu Afganistan’a cihat etmek için hareket etti. Uzun yıllar El-Faruk kampında eğitildi ve Afganistan Savaşı’nda yer aldı.

1990’lı yılların başında terör örgütüne katılan Rimi, yıllarca Osama bin Ladin ve Zerkavi’nin hizmetine tabi bir şekilde terör etkinliğini sürdürdü.

2002’de yeniden Yemen’e dönen Rimi, 2004’te başkent San’a da beş elçilik binasına düzenlenen saldırı planıyla ilintisi olduğu düşünülerek cezaevine gönderildi.

Cezaevine girdikten iki yıl sonra 22 arkadaşıyla birlikte, 2006 Şubat ayında firar etti.

2009 yılında örgütün internet sitesinden paylaşılan bir video da El Kaide’nin Suudi Arabistan ve Yemen yapılanmaları tek çatı altında birleştirilirken, Rimi; Nasır el Vuheyşi’nin ardından terörize yapının ikinci adamıydı.

2010’da ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan “Özellikle Seçilmiş Küresel Terörist” bildiriminde, kendisi hakkında paylaşılacak her türlü bilgi ve öldürülmesi sonucunda 5 milyon dolar ödül vadedildi. 

2015 yılında Nasır el Vuheyşi’nin ölümünün örgüt tarafından doğrulanılmasının ardından Ortadoğu El Kaidesi’nin birinci komutanı seçildi.

Kasım er-Rimi, Amerikan insansız hava araçları tarafından 7 Şubat 2020 tarihinde etkisiz hale getirildi.

Kasım er-Rimi, ABD’nin Ortadoğu’da beş aylık süre içerisinde pasifize ettiği üçüncü askeri komutandı.

ABD geçen Ekim ayında da IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’yi, bu yılın Ocak ayında da İranlı üst düzey komutan Kasım Süleymani’yi operasyonla öldürmüştü.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: