ABD için korkutucu rapor: 10 yılda 16 trilyon kayıp

Senato Azınlık Lideri Charles E. Schumer ve Senatör Bernie Sanders, pazartesi günü kongrede pandeminin beklenen ekonomik etkisi hakkında yeni bir rapor yayınladılar. İkili, hükümetten aciliyetle koronavirüs yardım paketi yayınlamasını talep etti.

Raporda ABD gayri safi yurtiçi hasılasının 10 yıl içinde 16 trilyon dolar kayıp yaşayacağı geçiyor. Bu arada ABD Halk Sağlığı yetkilileri, ülke çapında cereyan eden sokak olaylarının yeni bir koronavirüs dalgasına sebep olacağına ilişkin uyarılarda bulunuyor.

Ülke çapında Washington Post ve ABD News organizatörlüğüyle düzenlenen anket sonuçları açıklandı. Ankette, ülkenin koronavirüs tedbirlerinin ne yönde olması gerektiği soruldu. Demokratların yüzde 81’i salgını kontrol altına alana kadar karantina uygulamasının sürmesi gerektiği inancını taşırken, Cumhuriyetçilerin yüzde 66’sı ticaret çarklarının eskisi gibi dönmesi gerektiğini düşünüyor.

ABD’de hisse senetleri, ülke genelindeki vandalizme, koronavirüse ve Çin’le yaşanan gerginliğe rağmen artışa geçti.

Dünya Sağlık Örgütü yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, ABD’nin küresel sağlığa büyük önem verişini övdü ve işbirliğinin devam etmesini umuyor. Ghebreyesus’un bu açıklamaları, ABD Başkanı Trump’ın DSÖ’den ayrılacağız açıklamalarının ardından geldi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: