Son dakika haber oku, Haber oku!

28 Şubat tarihi bilhassa mi seçildi? Kılıçdaroğlu’ndan merak edilen soruya karşılık

0 10

Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine 6 muhalefet partisinin temsilcileri dün akşam bir ortaya gelmişti. Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Gültekin Uysal, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın katıldığı 5 saat 30 dakikalık görüşmenin akabinde ortak bir bildiri yayınlandı. Açıklamada başkanlar, güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili mutabakat metnini 28 Şubat 2022’de açıklayacaklarını duyurdu.

İŞARET EDİLEN TARİH TARTIŞMALARI ALEVDİRDİ

İşaret edilen tarihin Türkiye tarihinde post-modern darbe olarak tanımlanan 28 Şubat’ın yıl dönümünde olması yeni tartışmaları başlattı. Bir kesim bunu bir ima olarak görmeyi tercih ederken, öteki kesim ise helalleşme davetinin bir öbür adımı olarak tanımladı.

“ÖZELLİKLE 28 ŞUBAT OLSUN DİYE FİKRİMİZ OLMADI”

Toplantıyla ilgili Halk TV’den Fikret Bila’ya açıklamalarda bulunan CHP başkanı Kılıçdaroğlu, mutabakat metninin 28 Şubat’ta paylaşılacak olmasıyla ilgili de konuştu.

Bunun ne geçmişteki 28 Şubat bildirisiyle ne de helalleşme davetiyle ilgisi olmadığını söz eden Kılıçdaroğlu, “Hayır, bilhassa 28 Şubat olsun diye bir niyetimiz olmadı. Çalışmamızı mümkün olduğu kadar vakit yitirmeden yürütmek istiyoruz. Bir sonraki toplantı için hazırlıklar yapılması gerekiyor. O açıdan mümkün olan en uygun vakti belirledik. Yoksa bir hafta sonraya Mart başına da bırakabilirdik. Ancak hazırlıkların o güne yetişebileceği düşünüldüğü için 28 Şubat olarak belirledik” dedi.

“DAHA GENİŞ BİR TOPLANTI OLACAK”

28 Şubat’taki toplantıda diğer iştirakçilerin da olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “28 Şubat’ta yalnızca altı genel lider olmayacak. Daha geniş bir toplantı olacak. Bizim için meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları çok değerli. O nedenle toplantıya meslek kuruluşları, barolar, sendikalar da katılacak. Sonra genel liderlerle daima birlikte kamuoyuna açıklama yapacağız” tabirlerine yer verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Muhalefet, 28 Şubat, Siyaset, Şimdiki, Haberler

Kaynak; Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.