Fransa, 4 ay öncesine döndü… Korku büyüyor…

Fransa’da Kovid-19 vaka sayısı yeniden yükselişe geçti.

Son 24 saat içinde 1.346 yeni vaka bildirimi yapılırken, son üç gün üst üste 1.300’den fazla yeni vaka girildi. Fransa’daki karantina günlerinin son dönemecinde vaka sayısı günlük 1.300 küsürdü. Yeniden vakaların 1.300 seviyesine yükselmesi halkta endişelere neden oldu. 

Fransa, salgınla mücadelede nisan ayı rakamlarına döndü. Nisan ayında günlük bin ve üstü vaka bildirimi yapılınca okullar tatil edilmiş, uzaktan çalışma imkanı olanlar evden çalışmaya başlamış ve uzun süreli sokağa çıkma kısıtlaması getirilmişti. Şimdi yeniden vakaların artması, halkta, bütün bu önlemlerin boş yere olduğu umutsuzluğuna yol açtı. 

Yalnız bir fark var. Fransa Sağlık Bakanı, vakaları günlük olarak açıklamıyor. Vaka açıklarken bazen son 24 saati, bazen bir haftayı, bazen 2-3 günlük vaka sayısını esas alıyor. Bu yüzden, nisan ayına kıyasla bir dizi belirsizlik söz konusu. Yani analistler, sağlık bakanının bu tutumu karşısında tökezlemiş durumda. 

Fransa Sağlık Bakanı ise bu durumu haftalık veri paylaşımı şeklinde yorumluyor. Buna göre, nisan ayında ortalama her hafta bin (günlük) vaka bildirimi yapılırken bu sayı mayıs ayında günlük ortalama 4 bin 500 seviyesine çıkmıştı. Son üç gündür vakaların yeniden bin 300 dolaylarında gezmesi, hükümetin nisan ayı politikalarına tekrar dönüp dönmeyeceği tartışmalarına neden oluyor.

Cuma gününden itibaren, Fransa hükümeti, yerel yönetimlere maske kullanımını takip etme hakkı verdi. Buna göre her Fransız, sokakta ve kapalı mekanlarda maske kullanmak zorunda.

Son 24 saat içinde 11 kişi virüs kaynaklı hayatını kaybederken, toplam ölü sayısı 30 bin 265 oldu. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s