BAE’den Türkiye’ye çağrı: Sömürgeciliği bırakıp Libya’dan çekilin

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, cumartesi günü Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, Türkiye’yi sömürgecilikle suçlayıp, Türk askerlerinin ve donanmasının Libya’dan çekilmesini ve Türkiye’nin daha fazla Arap devletleriyle mücadele etmemesi gerektiğini söyledi.

“Arapların işine karışmayı bırakın” çıkışında bulunan Gargaş, Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Libya yorumunu topa tutarak, BAE’nin Libya’daki faaliyetlerini eleştirmesinin yersiz olduğunu savundu.

BAE, Mısır ve Rusya, Libya İç Savaşı’nda, uluslararası sahnede tanınmış meşru Libya hükümetini değil, darbeci vasfıyla bilinen Halife Hafter’i destekliyor. Bizzat silah ve mühimmat yardımı yapılıyor, hatta nükleer silah yardımı yapılacağı dahi biliniyor. Türkiye ise her üç ülkeye kıyasla, BM tarafından tanınmış Trablus hükümetini destekliyor. 

Twitter paylaşımında Türkiye’yi sömürgecilik ve baskı düzeniyle suçlayan Gargaş, “Devlet ilişkileri tehditle yönetilemez. Ve bugün, 2020 yılında, sömürgecilere yer yok.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s