Arjantin’de karantina süresi uzatıldı, vaka sayısında rekor artış…

Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, cuma günü, vakaların artmaya devam ettiği için, 16 Ağustos’a kadar karantina süresinin zorunlu olarak uzatılacağını açıkladı.

Normal takvime göre, başkent Buenos Aires’te bu pazar günü, katı sayılabilecek karantina uygulamalarının sona ermesi planlanıyordu.

Güney Amerika’nın güçlü ekonomileri arasında yer alan Arjantin’de, Kovid-19 vakaları hızla artmaya başladı. Sadece perşembe günü 6 bin 377 yeni vaka bildirimi yapılırken, toplam vaka sayısı 185 bin 373’e, ölü sayısı 3 bin 466’ya yükseldi.

Karantina takviminin uzatılmasıyla ilgili konuşan Fernandez, “Son 15 gün içinde rehavete kapılıp hastalığın bittiğini düşündük. Lütfen bize yardım edin ve tedbirleri elden bırakmayın.” dedi.

Arjantin, 20 Mart’tan bu yana ağır karantina tedbirleriyle idare ediliyor. Her ne kadar kırsal kesimde görece eski normal yaşansa da başkent Buenos Aires gibi kalabalık yerleşkeler de sokağa çıkma yasağına varıncaya kadar birçok tedbir uygulanıyor. 

17 Temmuz’da Arjantin’in yeni normalleşme planını açıklayan Fernandez, bu çerçevede kuaförlerin, berberlerin, alışveriş merkezlerinin ve kamuya açık alanların tekrar faaliyet göstermesine izin vermişti. Ve bu izinler, başkent Buenos Aires gibi ciddi virüs tehlikesinin olduğu yerlerde verilince vaka sayısı hızla artışa geçti. Şu an Arjantin başkenti, en yüksek vaka sayısına sahip başkentlerden biri konumunda.

Vakaların yeniden nüksetmesi üzerine gıda işletmelerinin çoğunluğu yeniden kapatıldı. İş yerleri, iş merkezleri, uzaktan çalışma imkanı olan yerlerin bir kısmı yeniden karantina günlerine döndü. Ve devlet izni olmayan toplu taşıma araçları dahi faaliyet gösteremeyecek. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s