100 yaşındaki savaşçı, Kenya’nın “aşağılanma tarihini” hatırlıyor: “İnsanca ölmeyi bile reva görmediler…”

100 yaşındaki Kenyalı Gitu Wa Kaherengi, İngiltere’nin sömürgesi olarak yaşamaktansa ölmek istediği günleri net bir şekilde hatırlıyor.

“İngilizlerin, 1963’teki bağımsızlığımızdan öncesine kadar 7 yıl boyunca kamplarda yaşamak zorunda kaldım. Acıyı hissetmeyene kadar dövüldüm.” diyor eski bağımsızlık savaşçısı Kaherengi.

İngiltere’nin Hitler Almanyası’ndan ders çıkarmayıp aynı toplama kampını Kenya’da kurması, on binlerce insanın hayatına mal oldu. On binlerce insan, iradesi dışında bu mekanlara sürüklendi. Onlarcası açlığa terk edildi. “İnsanca ölmeyi bile reva görmediler” diyor Kaherengi.

1920’li yıllarda doğduğunu söyleyen bağımsızlık savaşçısı Kaherengi, 1952-60 yılları arasında Mau-Mau ayaklanmasına katılıp, İngiliz polisiyesi tarafından göz altına alınmış. Ve yıllarca işkenceye maruz kalmış.

Görgü tanıklarının anlatıları, İngiliz sömürgeciliğiyle ilgili kalıntılar ve bazı toplama kampları Kenya’nın karanlık tarihine ışık tutuyor. İngiliz ve Kenyalı tarihçilerin ortak akılla yürüttüğü bu çalışmalara katılanlardan birisi de 27 yaşındaki genç tarihçi Chao Tayiana Maina. 

Reuters Haber Ajansı’na verdiği demeçte, “Eğitim sisteminde büyük eksiklikler var. Onca yıl okudum, bir kez olsun ‘toplama kamplarıyla’ alakalı bir şey duymadım. Bize ihanet ettiler. Geçmişimizi neden silmeye çalıştıklarını anlamadım.” şeklinde konuştu.

Maina, birkaç yıl önce Amerikalı tarihçi Caroline Elkins’in, “İngiliz Kampları” kitabını okurken, şans eseri Kenya tarihiyle yüzleştiğini, ve bu kamplarda en iyi ihtimalle 100 BİN KİŞİNİN öldüğünü söylüyor. 

İngiliz boyunduruğu altında yaşayan Kenyalıların binlercesi, sırf baş kaldırdığı gerekçesiyle ölüme terk edilmiş. Açlıkla sınanmış. Sistematik bir şekilde, sanki laboratuvar ortamında deney yaparmışçasına, on binlerce Kenyalının ölümünü meşrulaştırmışlar. 

Çok uzaklardan geliyoruz
çok uzaklardan..
Ve artık
saçlarımızı tutuşturarak
gecenin evinde yangın çıkaracağız;
çocuklarımızın başlarıyla kıracağız
karanlık camlarını!..
Ve bizden sonra gelenler
demir parmaklıklardan değil,
asma bahçelerden seyredecek
bahar sabahlarını, yaz akşamlarını…

Nazım Hikmet
1929
-835 Satır/Şiirler 1-

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s