Endonezya’dan Türkiye benzeri karar… Amazon, Google, Netflix ve Spotify’a yüzde 10 KDV kesintisi getirildi…

Endonezya’da Türkiye’dekinin örneği sayılacak bir karar meclisten geçti. Endonezya pazarında uzun süredir vergi vermeden faaliyet gösteren Amazon, Google, Netflix ve Spotify gibi internet tabanlı işletmeler vergilendirildi. Bu kurumların, her satıştan yüzde 10 KDV vermesi kararlaştırıldı.

Türkiye’de 2 yıl önce uygulamaya konulan kararla birlikte Netflix gibi internet üzerinden yayın yapan kurumların lisans ücreti ödemesi zorunluluğu getirilmişti. Sadece bu da değil. Son günlerde sürekli olarak konuşulan Sosyal Medya Düzenlemesi ile çoğu kurumun vergilendirileceği söyleniyor. Henüz Türkiye’de ofisi dahi olmayan Facebook, Twitter ve Netflix gibi kurumların muhatap alınabilmesi için ofis açmaları ve vergilendirilmeleri isteniyor. Ve bu uygulama sadece Türkiye ve Endonezya’da değil, dünyanın geri kalanında uygulanıyor.

Endonezya Vergi Dairesi tarafından yayınlanan duyuruda, adı geçen kurumların vergiye tabi tutulması için ruhsat numaralarının hazırlandığı belirtildi.

Google’ın yayınladığı bir makaleye göre, yaklaşık 250 milyon kişinin yaşadığı ve dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi sayılan Endonezya’daki dijital pazarın 2025 yılında 130 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını yüzünden bu yıl Endonezya ekonomisinin yüzde 13 küçüleceği düşünülüyor. Üstüne bir de hükümet tarafından 50 milyar dolarlık kurtarma paketi işleme koyulunca, 2020 yılındaki bütçe açığının “ÜÇ KATINA” çıkacağı söyleniyor.

Yeni yayınlanan yasaya göre, Endonezya’da faaliyet gösteren yabancı kurumların yıllık 40 bin dolar satış yapması veya 12 bin kişinin ziyaret etmesi halinde vergi dilimine dahil edilecekler.

Endonezya Vergi Dairesi Sözcüsü Hestu Yoga Saksama, “Yurtdışındaki ilgili işletmelerle iletişim kurmaya devam edeceğiz. Dijital ürünlerin vergilendirilmesi konusunda sadece bu firmaları değil, gerekli niteliği taşıyan bütün firmaların vergilendirilmesinin önünü açacağız.” dedi.

Endonezya’da alınan bu karar hakkında Reuters mikrofonlarına konuşan Netflix yetkilisi, “Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde bu tip kararların alınmasına saygı duyuyoruz.” dedi.

Öte yandan Amazon yetkilileri konu hakkında açıklama yapmayı reddetti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s