Avustralya, 100 yıl sonra ilk kez sınırlarını kapattı

Yeni tip koronavirüs salgını küresel çapta etkisini artırmaya devam ediyor. Sağlık uzmanlarının, “Çin’de kontrol altına alınacağını” düşündüğü virüs, şu an için 11 milyon insana bulaştı. 550 bin kişi virüs kaynaklı hayatını kaybetti. Ve bu rakam sürekli artmaya devam ediyor.

İşte virüsün etkisini yitirmediği yerlerden biri de Avustralya. En son 1918 yılındaki İspanyol Gribi salgınında sınırlarını kapatma yoluna giden Okyanusya ülkesinde, bu kez yine aynı dertten aynı yola başvuruluyor. Daha çok şehirlerarası ulaşımın kısıtlanması şeklinde yorumlayacağımız uygulamaya en son 1918 yılında başvurulmuş.

Avustralyalı yetkililerin açıklamasına göre, ülkenin en kalabalık iki eyaleti Yeni Güney Galler ve Victoria’nın sınırları süresiz kapatılıyor. Kararın salı (bugün) gününden itibaren işleme koyulması bekleniyor.

Victoria Eyalet Başkanı Daniel Andrews gazetecilere verdiği demeçte, “İçinde bulunduğumuz mevcut durumun zorluklarını göz önünde bulundurarak bu kararı alma ihtiyacı hissettik.” dedi.

Ancak ekonomistler, bu karar neticesinde ekonomik resesyonun kırılamayacağını düşünüyor. Yaklaşık 30 yıl sonra ilk kez salgın kaynaklı resesyonun yaşandığı ülke de tam ekonomik toparlanma beklerken bu kez şehirlerarası yasak uygulaması getirildi.

Victoria’nın başkenti Melbourne’de vaka sayısı hızla artıyor. Şehirdeki olumsuz haberlerin bir bir gelmesi üzerine yetkililer harekete geçti ve 30 mahallede sosyal mesafe kurallarının eksiksiz yerine getirilmesini bağlayıcı hale getirdi. Bunun dışında pozitif vakaların tespit edildiği 2 apartman karantinaya alındı.

Avustralya hükümeti, pandemi başlangıcından bu yana ilk kez en büyük vaka kaydını, yani 24 saat içinde 127 yeni COVİD-19 vakasını bildirdi. Ayrıca iki kişinin hastalık kaynaklı hayatını kaybettiği de söyleniyor. Mart ayından bu yana salgınla mücadele eden ülkede, şu ana kadar hastalık kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı 106’ya ulaştı.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s