Hindistan’da politikacılar alarma geçti… Muson yağmurları ve koronavirüs salgını etkisini artırıyor

Hindistan’da durum iç ürperten cinsten. Hint Başbakan Narendra Modi’nin planlarına göre, bu pazartesi günü normalleşme sürecinin ikinci adımı uygulanacaktı, yalnız öyle olmadı. 

Hindistan içinde otonom yapıya sahip olan eyaletlerden bazıları, Modi’nin belirlediği normalleşme sürecini askıya aldı. En son geçtiğimiz gün ülke genelinde 20 küsür bin vaka kaydı yapıldı yapılmasına ancak, ülkedeki tek sorun bu değil. Yaz ayları geldiğinde Hindistanlılar kaderine razı oluyor. Yani muson yağmurlarına. Ve yağmur ortamında virüsün daha da arttığı biliniyor. 

Hindistan genelinde birkaç vaka kaydının yapılmasıyla birlikte, dünyanın geri kalanına kıyasla en kapsamlı tedbir listesi uygulamaya alınmıştı. Peki şimdi ne olacak? Cumartesi günü 22 binden fazla vaka ve 442 yeni ölüm bildiriminin yapıldığı Hindistan’ın tek problemi dünyayı etkisi altına alan koronavirüs değil. Son haftalarda etkisini iyice artıran muson yağmurları işin cabası oldu.

Hint Sağlık Bakanlığı verilerine göre, şu ana kadar ülke genelinde 660 bin vaka kaydı yapıldı. Ve bu rakam, ABD; Brezilya ve Rusya’nın ardından kamuoyu ile paylaşılmış en yüksek rakam.

Mumbai eyalet yetkilileri, önümüzdeki 48 saat boyunca muson yağmurlarının etkisini artıracağını düşünüyor. Yetkililer, eyalet sakinlerinden sahil kesimlerine uğramamaları konusunda ricada bulundu. Hintli sağlıkçılar ise, muson yağmurlarının koronavirüs salgınını baş edilemez boyutlara çıkaracağını düşünüyor.

Mart ayından bu yana sert tedbirlerin uygulandığı Güneydoğu Asya ülkesinde, ekonomik hareketlilik yeniden faaliyete geçmişti. Ancak vakaların tekrar artışa geçişi hesaba katıldığında, eyalet yetkililerin geri dönüşünü Hint medyası ve vatandaşlar merakla bekliyor. 

Hintli sağlıkçılar, Hindistan genelinde zirve eğrisinin henüz görülmediğini ve hastalığın etkisinin kırılmadığını belirtip, vatandaşlardan tedbirlere uymalarını bekliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s