ABD Kongresi’nden Doğu Türkistan çağrısı: “Çin zulmüne karşıyız!”

ABD Kongresi’nde görevli 75 üye, ABD Başkanı Donald Trump’ı Çin’e karşı daha sert tedbirler alması konusunda uyardı. Doğu Türkistan’daki Çin vahşetini “soykırım” şeklinde tanımlayan kongre üyeleri, Çin’e gerekli cevabın verilmesini istiyor.

Yıllardır Müslüman Doğu Türkistan havzasını etnik farklılıkları gözeterek yakıp yıkan Çinliler, bölgedeki toplama kamplarında milyonlarca Uygurluyu usulsüz bir şekilde sindiriyor. Toplama kampı zorbalığına alet edilen Müslüman Uygurlar’ın dini farklılıkları başta olmak üzere birçok yapısal özelliği ve kültürü eritiliyor. Amaç, tek kültürlü; homojenik Çin devleti yaratmak.

Amerikan Kongresi, Çin’in bu zulmüne sessiz kalmadı. Cumhuriyetçi Marco Rubio önderliğinde toplanan bir grup kongre üyesi, Çin’e karşı “harekete geçilmesini” belirtip, Donald Trump’tan yeni eylem planı talep etti.

İngiliz Reuters Haber Ajansı’na bir mektup yollayan Rubio, “Çin’de yaşananlar sadece ABD için değil dünyanın geri kalanı için sorun teşkil ediyor. Buradaki toplama kamplarında kadınları zorla alıkoyuyorlar, tecavüz ediyorlar. Müslümanların kültürünü yozlaştırıyorlar. Tek kültürlü devlet yaratacağız diye gencecik insanları baharında solduruyorlar. Toplama kampına gidip akıl sağlığını kaybeden binlerce insan var. Ve “kadına şiddetin” bu tip yerler sayesinde meşrulaştırıldığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD Kongresinde toplanan 75 üye, ABD hükümetinden Sincan’da yaşananları teyit etmek için özel bir raportörün görevlendirilmesi gerektiğini belirtip, modern zaman soykırımının acilen masaya yatırılmasını talep etti.

Birleşmiş Milletler’e bağlı kaynaklar, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyon Uygurlunun zorla tutulduğunu tahmin ediyor. Bu rakam Doğu Türkistan kaynaklarına göre çok daha fazla. Doğu Türkistan aktivisti Dolkun İsa, toplama kamplarında yaklaşık 5 milyon Uygurlunun gözetim altında tutulduğunu iddia ediyor. Çin hükümetiyse bu tip kamplarda soykırım veya soykırıma benzer işlerin yapılmadığını söyleyip, buralarda mesleki eğitim verildiğini ve radikalizm tehlikesiyle mücadele edildiğini ileri sürüyor.

Geçtiğimiz ay Amerika’da Doğu Türkistanlı insanların haklarını savunup, Çin’e yaptırım uygulanmasını kararlaştıran bir mevzuat, yüzlerce evet oyuna karşılık sadece bir “hayır” oyuyla Başkan Donald Trump’ın önüne gelmiş, ve ABD Başkanı Trump, ilgili yasa tasarısını onaylamıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s