Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen operasyonu başlatıldı… İran destekli Husiler her yerde vuruluyor…

Suudi Arabistan devlet televizyonunda yapılan son dakika haberine göre, S. Arabistan sınırını sürekli taciz eden Husilere karşı koalisyon kuvvetleri oluşturulup operasyon başlatıldı.

İran destekli Husilerin, Suudi sınırını füzelerle veya dronlarla taciz ettiği söyleniyor. Suudi Arabistan yetkilileri, BM tarafından tanınan meşru Yemen hükümetiyle birlikte Husi kabilesini sindirmeyi amaçlıyor.

Yemen’de Husilerin televizyon kanalı olarak tanımlanan Al Masirah TV, koalisyon kuvvetlerinin gece boyunca başkent Sana dahil birçok bölgeye saldırdığını ve sivil yerleşkelerinin de hedef alındığını aktardı.

Başkent Sana sakinleri, koalisyon kuvvetlerinin saldırılarını olumsuz karşıladı. Meşru Yemen hükümeti, bu tip saldırıları barış hareketi şeklinde yorumluyor.

Koalisyon kuvvetlerini oluşturan güçler arasında BAE, Suudi Arabistan ve meşru Yemen hükümeti bulunuyor. Koalisyon güçleri yaklaşık 5 yıldır İran destekli Husilerle savaşmasına karşın, şu ana kadar somut bir başarı elde etmiş değil. Savaş süresi uzadıkça olan Yemenlilere oluyor. Yemen’de milyonlarca açlık sınırının altında insan var. Ve BM yardımlarının çoğu kez yetersiz kaldığı oluyor.

Gecen hafta, koronavirüs tedbirlerinin hafifletilmesi üzerine tekrar gerginlik başlamış ve Husi güçleri, S. Arabistan’ın başkenti Riyad’a füzeyle saldırmıştı. Koalisyon güçleri, Husilerin bu saldırısını engellediklerini duyurdu.

İran ve Suudi Arabistan’ın Yemen’de 5 yıldır sonu gelmeyen vekalet savaşları düzenlemesi, milyonlarca sivilin hayatına mal oldu. Ve bu savaş devam ettiği takdirde, milyonlarcası açlıktan kırılabilir. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s