Biz Binali Yıldırım’a benzemeyiz!

Gezi’nin başladığı günlerde büyük bir aşkla kaleme-kağıda sarılıp köşe yazmıştım: “Artık bambaşka bir Türkiye’ye uyanıyoruz. Bu birliktelik, gelecekte ayrılıkçı ve baskıcı zihniyetin canını çok sıkacak. Biz farkındayız ama hâlâ ve inatla yeni neslin ne kadar güçlü bir yüreği ve karşı konulmaz bir zekâsı olduğunu kabul etmek istemeyenler var: Yavaş yavaş anlayacaklar” dedim.

Üzerinden 7 koca sene geçti…

Art arda gelen yasalarla, partili bir Cumhurbaşkanımız oldu. Tek ve karşı konulmaz bir güç haline geldiğinden olacak ki, muhalefet bir türlü sesini yükseltemedi. Ses edenler ise ne yazık ki, kendi mahalleleri dışında kimseyi önemsemeyen kişiler ya da gruplardı.

Oysa Gezi’nin o meşhur sloganında, bir ablamız elinde şu yazıyı tutmaktaydı:

Biz
AKP’siz dine
CHP’siz Ata’ya
MHP’siz vatana
HDP’siz Kürt’e
Sahip çıkarız
Biz Halkız…

Ne koca koca işadamları, ne akademisyenler, ne sanatçılar ne de muhalefet partileri, bir türlü cesaretini toplayarak, AKP’nin gün geçtikçe tadını kaçırdığı icraatlarına “dur” diyemedi

Kimi ihaleyi alamamaktan korktu
Kimi işsiz kalmaktan
Kimi de sevdiklerinin işsiz kalmasından
Hapisten, baskıdan

Korktuk
Korktunuz
Korktular

Ama Gezi ruhunu damarlarında hisseden bu gençler korkmadı!

Gitti AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya yayınını bastı ve kanalda “oy moy yok” sloganları attı.

Çok önemliydi bu hareketleri… Toplumun “yeni yetmeleri” abilerine, ablalarına, dayılarına, amcalarına; babalarına, dedelerine, babannelerine âdeta ders verdi.

Özetle de şunu söylemek istedi:

“Biz, buraya kadar diyerek, tüm haklarından kendi isteğiyle ve neşeyle vazgeçen Son Başbakan Binali Yıldırım değiliz! Biz ona benzemeyiz! Biz bu ülkenin gerçek sahipleri: Gençleriyiz! Bizi haklarımızdan kolayca vazgeçiremezsiniz! Bizi işsizlikle, parasızlıkla tehdit edemezsiniz! Biz mevkilere kanacak insanlar değiliz! Biz gerçekleri tüm çıplaklığıyla görebilecek, mevcut durumları da en iyi haliyle değerlendirebilecek yetenekteyiz. Biz haklarımızı kendi ellerimizle hiçkimseye teslim etmeyiz ve etmeyeceğiz!”

Şimdi ise Sayın AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençlerin en yoğun yer aldığı sosyal medyayı kontrol altına almak istediğini ve tüm bu platformların kapanması gerektiğini söylüyor.

Ne diyelim?

Hadi, kolay gelsin…

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s