Vietnam’ın ekonomik göstergeleri 30 yıl öncesine döndü… “Hayal kırıklığı…”

Vietnam’ın ekonomik göstergeleri ikinci çeyrekte tüm zamanların en kötüsünü barındırırken, ülke ekonomisi 30 yıl öncesine döndü. Şapkadan çıkan koronavirüs pandemisi, büyüme trendi gösteren Vietnam’ın dünya ekonomisi olma yolundaki hedeflerine ket vurdu.

Vietnam Genel İstatistik Ofisi geçtiğimiz pazartesi günü Nisan-Haziran verilerini paylaştı. İkinci çeyrek verileri geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 6,35 küçülme yaşandığını görüyoruz.

2019’un ikinci çeyreğinde yüzde 6,73 büyüme yaşayan Vietnam ekonomisi, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,36 büyüdü.

Genel İstatistik Ofisi (GİO), “COVİD-19 pandemisinin tüm dünya üzerindeki karmaşık ilerleyişi, tüm sosyo-ekonomik kalemlerimizde etkisini olumsuz anlamda hissettirdi.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Vietnam GİO’da çalışan üst düzey yöneticilerden birisi, bu büyüme oranının 30 yıl önceki büyüme oranıyla aynı olduğunu söyledi.

Yetkili, hükümet tarafından 2020 yılı için belirlenen 6,8’lik büyüme için yılın ikinci yarısında yüzde 10 büyümeleri gerektiğini de ekledi.

Hizmet sektörü bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,7 daralırken, sanayi sektörü yüzde 1.38, tarım sektörü yüzde 1.72 oranında büyüme yaşadı.

Vietnam’ın hala büyüme trendi göstermesinin ardında, pandemi sürecinden bu yana ülke genelinde sadece 355 vaka girilmesi ve hiç kimsenin virüs kaynaklı hayatını kaybetmeyişi yer alıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) geçtiğimiz ay Vietnam ekonomisinin yüzde 2.7 oranında kayıp yaşayacağını iddia etse de Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc, bu yıl yüzde 5’in üstünde büyüme yaşayacaklarını ileri sürdü.

Vietnam İstatistik Ofisi, haziran ayında sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7.0 oranında büyüme yaşadığını ekledi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s